43Aflată la a patra ediție, Campania de informare "Europa, casa noastră" are ca scop informarea elevilor și profesorilor cu privire la proiectul de integrare europeană (istoria, prezentul și viitorul acestuia), prioritățile de comunicare ale Comisiei Europene, dar și o serie de informații de un real folos cu privire la posibilitatea de a studia sau de a lucra în statele membre, de implicare în diverse acțiuni de voluntariat, schimburi de informații între tineri, implicarea în proiecte etc.
An de an, elevii Școlii Gimnaziale „Tudor Vladimirescu” Pitești au fost implicați în derularea activităților campaniei, unele dintre activități fiind chiar premiate. În acest an școlar am derulat  activități în cadrul temelor europene: „Fii voluntar în Europa” și „Cetățenie europeană: drepturi și implicare activă în societate”. Conștientizarea elevilor noștri asupra importanței acțiunilor de voluntariat am realizat-o în cadrul unei palete largi de activități prin care am acordat  sprijin copiilor aflați în dificultate din diverse instituții din județ, precum Grădinița Satu Nou, Centrul de Educație incluzivă Sf. Filofteia, Asociaţiei surdo-muţilor din Piteşti, Centrul de zi Dumbrava minunata Pitești.
44Ziua de 2 aprilie 2015, Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, a fost ziua în care peste 50 de elevi din școala noastră, mulți însoțiți de către părinți, au pătruns în “lumea albastră” a copiilor cu autism, le-au fost aproape, i-au ajutat și au transmis piteștenilor că au nevoie de sprijinul lor.
Prin participarea la această campanie, am dorit ca elevii noștri să fie conștienți de drepturile pe care le au, ca cetățeni europeni, și să se implice activ în proiectele comunității din care fac parte. Astfel, în luna mai, am fost o Școală a reciclării din orașul Pitești și el, la rândul său, Orașul reciclării.
Ziua de 1 Iunie, o zi a bucuriei, în școala noastră, a fost marcată și sâmbătă, 30 mai, prin desfășurarea concursului județean “Minunata lume a copilăriei”. În cadrul acestui proiect - concurs, elevii din 11 școli piteștene, cărora li s-au adăugat și elevi din Pietroșani, Albota și Poiana Lacului, au transpus dreptul la joacă al tuturor copiilor prin creații plastice, lucrări de pictură și colaje, dând astfel dovada măiestriei și priceperii lor în acest domeniu. În cadrul concursului a fost organizată o expoziție cu cele 65 de lucrări premiate.
Prin activitățile desfășurate în acest an, considerăm că am atins obiectivele propuse în cadrul Campaniei de informare "Europa, casa noastră", elevii noștri fiind adevărați cetățeni europeni, care își cunosc atât drepturile, cât și îndatoririle și că, în viitor, vor fi cei care vor demonstra Europei întregi inteligența, priceperea  și demnitatea românilor.

Prof.  Sima Camelia Zoica
Şcoala Gimnazială „Tudor Vladimirescu”, Piteşti