44Cu ocazia Zilei Internaționale a Francofoniei, sărbătorită în fiecare an pe data de 20 martie, la Școala  Gimnazială Băiculești s-a desfășurat în perioada 18- 20 martie, proiectul “Les petits francophones”, în cadrul căruia elevii claselor V-VIII au prezentat în fața cadrelor didactice  un program artistic ce a constat în punerea în scenă a pieselor de teatru “Discussion” și “Chez le dentiste”, recitarea poeziilor “La Tour Eiffel”, “L 'école”, “Le Pont Mirabeau” și interpretarea cântecelor : “Il était un petit navire”, “Toujours par amour”, “ Les jours de la semaine”,” Dans les yeux d´une fille”. În data de 20 martie a avut loc  și o expoziție de desene cu monumente și simboluri ale Franței, precum și un concurs de cultură generală. Activitatea s-a dovedit un real succes, iar la final, participanții au fost  premiați pentru implicarea lor cu diplome și cărți în limba franceză.

Prof. Codeci Georgiana
Școala Gimnazială Băiculești