Data de 11 noiembrie 2014 a reprezentat ziua Balului Bobocilor la Liceul Teoretic Ion Cantacuzino, Piteşti. În această frumoasă seară de toamnă, elevi, profesori, părinţi şi sponsori s-au adunat pentru  a fi alături la cel mai aşteptat moment din viaţa liceenilor, Balul Bobocilor, bal care pentru unii înseamnă  primul pas pe poarta de intrare a liceului, iar pentru alţii, ultimul dans înainte de a părăsi  adolescenţa. Clubul Vip Room din Piteşti a găzduit tradiţionala manifestare (organizată de d-nii profesori Ana Dumitru, director, Oproiu Bianca, director adjunct, Angelescu Miralia, Popescu Camelia, Bobeică Ion), la care a fost invitată să cânte cunoscuta artistă Lora.
În competiţia pentru marele titlu de "Miss", respectiv "Mister Boboc 2014" s-au înscris şapte  perechi. Concurenţii au părut încrezători în forţele proprii şi au încercat să atragă cât mai multe voturi din partea celor care se aflau în juriu. Ca la fiecare bal, nici de la acesta nu puteau lipsi momentele hazlii, unele dintre ele chiar foarte inspirate, care au reuşit să amuze copios asistenţa.
După câteva ore de bună dispoziţie, ovaţii şi aplauze, juriul a anunţat premiile. Locul I şi titlul de Miss Boboc Liceul Teoretic Ion Cantacuzino Piteşti  au revenit elevei Tudor Sabina din clasa a IX-a D. Mister Boboc a fost desemnat simpaticul Dumitru Alexandru, de la clasa a IX-a E. Prin voturile publicului s-au mai acordat premiile de Miss şi Mister Popularitate pentru Neagoe Bianca, clasa a IX-a C şi Andrei Cristian. Toţi concurenţii au primit diplome, premii şi aplauze, iar invitaţii au fost încântați de spectacol.

Prof. Merişanu Alina
(Postat noiembrie 2014)