Elevii Şcolii Gimnaziale “Alexandru Davila” Piteşti au fost implicaţi în activităţi sportive atât la nivelul şcolii, cât şi la cele organizate de DSJ şi ISJ Argeş.
În baza Protocolului de parteneriat cu Asociaţia Sportivă “Sport şi sănătate“, echipa de fotbal băieţi, cls V-VI, îndrumată de prof. Bădircea Nicuşor din partea Şcolii si prof . Dumitraşcu Sever, ca reprezentant al Asociaţiei sportive, a participat în data de 12.1.2014 la un meci de pregătire şi verificare în sala de sport a Şcolii nr. 18, cu echipa acestei şcoli, acţiune sportivă cu scop de motivare şi atragere a copiilor spre mişcare organizată, fază premergătoare sportului de performanţă.
Şi atleţii reprezentativi ai scolii au participat săpătamâna acesta la două competiţii organizate de către DSJ şi ISJ Argeş. Sâmbătă 22.11.2014, elevii Văduva Marius, Filip Claudia, Stroe Alexandra, Diaconu Larisa, Rupa George, Silion Florin, Nedelea Cosmina, Ştefănoiu Ştefania, Nicolae Roberto şi alţii au participat la crosul “Elevii de azi – Campionii de mâine“, care s-a desfăşurat în parcul din Pădurea Trivale. Elevii scolii noastre s-au clasat pe locuri fruntaşe. Evidenţiem pe Elevul Rupa George, care s-a clasat în primii 10 elevi la cls. V-VIII.
În data de 23.11. 2014, în cadrul Programului National “Primii în atletism“, organizat de către DSJ Argeş sub egida Federaţiei de atletism, în urma înscrierii şi selecţiei riguroase făcute la nivelul judeţului, au fost selecţionaţi 6 elevi: Stoica Georgiana, Pătraş Andreea, Şerban Loriana, Stancu Cătălin, Troacă Cosmin, care au participat la aceasta competiţie reprezentativă pentru mediul şcolar din Argeş. Participarea a fost una de succes, eleva Şerban Loriana, cls. A IV-a , câştigând locul I, performanţă deosebită pentru şcoala noastră, clasare ce-i dă dreptul de calificare la faza superioară – etapa de zonă, unde va concura cu elevi din 13 judeţe.
De menţionat şi profesorii care s-au implicat în acest program naţional: Zamfir G, Mosoia B., Nedelea P., Prepeliţă A., Bădircea N.
(Prof. coordonator al Ansamblului sportiv la disciplina Atletism).
De asemenea, trebuie amintită şi buna susţinere pe care Catedra de Ed. Fizică şi Sport o are din partea conducerii şcolii, dna. Director Floarea Stancu  şi dl. Director adj. Manoloiu Gabriel.

Prof. Gr. I , Bădircea Nicuşor
Şcoala “Alexandru Davila” Piteşti