Engleza este astăzi o limbă foarte importantă și extrem de răspândită în lume. Importanța ei nu este relevată de numărul mare de vorbitori, ci de scopul utilizării acesteia.
Engleza este utilizată în orice domeniu, de la conferințele academice internaționale până la buletinele de știri și la muzica ascultată de tinerii de vârste variate. De asemenea, engleza este limba afacerilor și a internetului. După cum se poate constata, engleza este folosită chiar și pentru a se asigura comunicarea între vorbitorii non-nativi.
Este greu de spus cu exactitate câți vorbitori de limbă engleză există însă, conform unor estimări, sunt mai mult de 400.000.000 de vorbitori nativi și mai mult de 450.000.000 de vorbitori de limbă engleză ca limbă a doua (limba vorbită în viața de zi cu zi chiar dacă nu este limba nativă) sau ca limbă străină (limba studiată dar nu foarte folosită în viața cotidiană).
Engleza este limbă oficială în următoarele țări: Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Statele Unite ale Americii, Canada, Noua Zeelandă, Australia, India.
Chiar dacă nu se bucură de cel mai mare număr de vorbitori din lume, engleza este cea mai folosită limbă de comunicare și se estimează ca numărul vorbitorilor să crească în viitorul apropiat.
Românii au început să folosească și ei engleza, mai ales în orașele principale ale țării, acolo unde afacerile sunt în plin proces de dezvoltare. Actualmente, România se bucură de foarte mulți străini care au venit să investească aici datorită posibilităților rapide de expansiune pe care țara noastră le oferă.
După cum se poate observa engleza tinde să devină limba de comunicare a tuturor popoarelor. Se ridică însă inevitabila întrebare: va reuși ea să devină “lingua franca” secolului următor? Răspunsul este condiționat în mare măsură de sfera politicului.

Prof. Voicu Mihaela-Nicoleta
Școala Gimnazială Nr.1 Bârla, Argeș