Aflată sub auspiciile identităţii şi mândriei naţionale, ale spiritului patriotic, aureolata de chipurile celor doi voievozi sacri ai pământului romanesc - Eminescu şi Cuza - luna ianuarie a reprezentat pentru fiecare dintre noi un popas spiritual la izvoarele fiinţei noastre, o redescoperire a celor mai intime fapte la care sufletele noastre vibrează neîncetat.
În această lună, Şcoala Gimnazială Băiculeşti, structura Valea Brazilor a adăugat la palmaresul de activităţi extracurriculare proiectul educaţional „24 Ianuarie –fila de aur in cartea istoriei noastre”, realizat de echipa formata din următoarele cadre didactice: Înaltu Mihaela, Pătru Dorel, Costin Magdalena şi Stan Georgiana.
Axându-se pe o abordare transdisciplinară a temei, Unirea Principatelor Române, proiectul îşi propune să cultive şi să dezvolte spiritul patriotic al elevilor, să stimuleze creativitatea acestora, prin încurajarea exprimării libere a opiniilor.
În programul activităţilor derulate în cadrul proiectului, s-au înscris: lectura de texte cu tematică istorică, prezentarea de referate realizate de elevi folosind mijloacele IT., familiarizarea cu personalităţile şi imaginile memorabile ale anului 1859, prin vizionarea de filme istorice, concursul  „Cine ridică steagul?” şi montajul literar-artistic “Hai să dăm mână cu mână!”
Activitatea cu care s-a încheiat proiectul, un periplu literar şi muzical, a fost o reiterare a clipelor emoţionante, pline de solemnitate ale momentului istoric ce a reprezentat primul pas semnificativ pe drumul istoriei noastre spre desăvârşire naţională.
Finalul manifestărilor artistice a stat sub semnul solidarităţii participanţilor care, etalându-şi un comportament patriotic, şi-au dat mâna, prinzându-se în Hora simbolică a Unirii.
Ianuarie, asemenea zeului cu două feţe care i-a dat numele, ne-a făcut să poposim  pe malul cunoaşterii şi să privim prin oglinda trecutului spre  viitor, cu rădăcini înfipte adânc în eternitate.

Prof. Mihaela Înaltu
Şcoala Gimnazială Băiculeşti, structura Valea Brazilor