scoala de excelenta cenaclu 1Sunt deja trei ani de când oameni dăruiți și cu pasiune pentru limbă și literatură  promovează lectura în școala noastră. La început de primăvară Cenaclul literar al școlii, denumit „Cenaclul de primăvară” a deschis participanților perspectiva valorilor tradiționale românești, ocazionate de ziua Dragobetelor. Coordonatorii cenaclului, profesoara de limba și literatura română, Liliana Ciobanu și profesorul de religie, Romeo Iorga au prezentat elevilor și profesorilor texte tematice, iar elevii au prezentat compuneri și păreri despre primăvară, într-o împletire emoționantă a sentimentelor stârnite anotimpul acesta tânăr, deschizător de an, de bucurie și frumusețe. În același context s-a deschis „Cufărul cu gânduri bune” (parte dintr-un proiect coordonat de doamna profesoară Maria Sima), în care stăteau închise bilețele cu mesaje de prețuire pentru elevi, profesori, părinți și alte persoane, scrise cu ocazia minunatei zile a dragostei, propusă calendarului creștin-ortodox la 24 februarie. Fiecare a primit cu bucurie un bilețel de recunoștință.
Explicații folclorice și teologice privind încărcătura zilei au fost aduse de doamna lector universitar doctor, Liliana Aron, reprezentantul Universității Pitești la fiecare sesiune deschisă a cenaclului școlii noastre.

Prof. dr. Mirela Vasilica Oanea – director Școala Gimnazială de Excelență  „Sfânta Muceniță Filoteea” Pitești
(Postat februarie 2020)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top