tigveni“Avem o singură mamă și o singură viață. Nu aștepta până mâine să-i spui mamei că o iubești!”
Eu cred că mamele sunt locul de unde dragostea răsare din pământ și fericirea cântă asemeni clopotelor în onoarea nașterii noastre...
Mai cred că, mamele sunt soarele care strălucește pentru viața cerului nostru interior, ca să putem știi că suntem veșnic iubiți și nu avem nevoie să ne mai punem întrebări despre asta...
Am liniștea  că, oricare ne-ar fi teama, durerea sau deznădejdea care ne-ar umple viața, știm că deasupra acestei furtuni avem mereu prezentă  dragostea lor, a mamelor...
Am convingerea că nu există dragoste ca cea a mamei și nicio legătură mai strânsă cu pământul decât legătura prețioasă ce vine de la Dumnezeu atunci când dă naștere copilului său, că dragostea de mamă este pentru veșnicie puternică... și nu se schimbă niciodată...și când copiii săi au mai mare nevoie de ea, dragostea mamei strălucește...
Am credința că, în ceruri, îngerii șoptind unul altuia nu pot să găsească printre cuvintele lor de dragoste niciunul atât de drăgăstos ca cel al  mamei și de aceea, cuvântul pe care l-am rostit pentru prima dată a fost: MAMA!
De aceea, cât de mult te iubim nu putem niciodată să spunem, pentru că e mai mult decât ar încăpea vreodată în cuvinte, iar ziua de azi înseamnă mai mult decât o zi fericită: înseamnă că te iubim pe tine, MAMA, întâi de toate, apoi că-ți mulțumim pentru ceea ce faci, înseamnă că reprezinți totul pentru noi și că ne onorezi.
Dar cel mai important lucru dintre toate este că ne gândim la fericirea ta, MAMĂ, în această zi, cu bucurie și dragoste!

Prof. înv. primar, Ștefan Teodora
Școala Gimnazială „Gabriel Marinescu”, Tigveni
(Postat martie 2020)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top