71În perioada 12-13 mai 2015 se va desfăşura - în centre culturale din Pitești și în Casa Memorială “Dinu Lipatti” - cea de-a treia ediţie a Festivalului Naţional „Dinu Lipatti”, un concurs dedicat descoperirii şi valorizării tinerelor talente în domeniul muzical. Competiţia din acest an a dobândit un plus de notorietate, atrăgând concurenți valoroși din centre muzicale românești de prestigiu.
La 98 de ani de la nașterea celebrului pianist, compozitor şi pedagog român, suntem încrezători că Gala Laureaților Festivalului Naţional „Dinu Lipatti” din acest an va oferi publicului performanțe memorabile.
Festivalul „Dinu Lipatti” este structurat pe trei secţiuni (“Pian”, „Vioară”, „Canto”) şi readuce în atenția publicului larg şi a tinerei generaţii atât valorile artistice ale unei opere de excepţie, cât şi detalii specifice privind compoziţia şi personalitatea marcantă a muzicianului român. Concurenţii – elevi ai școlilor de artă, ai liceelor de muzică şi studenţi ai universităţilor de profil din România – vor susţine concerte şi recitaluri la Școala Populara de Arte și Meserii, la Teatrul din Pitești și la Casa Memorială „Dinu Lipatti” de la Fundăţeanca.   
Juriul este alcătuit din personalități ale universului muzical românesc:
Pian-Lect. Univ. Dr. Toma Popovici, Universitatea Națională de Muzică București, Gabriela Enășescu, prof. la Colegiul Național de Muzică George Enescu, Dr. Adnana Renatty Codreanu, Șef Catedră Pian, Liceul de Artă „Dinu Lipatti”, Pitești.
Vioară - Mădălin Sandu, Concertmaestru al Filarmonicii Pitești
Roxana Moise, membră a Filarmonicii Pitești și prof. la Liceul de Artă „Dinu Lipatti”, Pitești, Elena Baltaga, Șef Catedră Vioară, Colegiul Național de Muzică „George Enescu”
Canto - Andra Bivol Costea, mezzo-soprană, Prof. Asoc. Drd., Universitatea Națională de Muzică București, Camelia Clavac, soprană,  Lector Univ. Drd., Universitatea din Pitești, Dr. Mihaela Andrei, soprană, Prof. Artă Interpretativă, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” București
Evenimentul se va desfăşura conform următorului program:
# 12 mai – înregistrarea participanţilor şi susţinerea probelor de concurs.
# 13 mai – Gala Laureaţilor - premierea câştigătorilor şi recitalul final.   
Festivalul Național „Dinu Lipatti” este un eveniment desfășurat în cadrul proiectului “Muzeul Județean Argeș - Moştenire culturală, istorie şi continuitate”, proiect aflat în faza de sustenabilitate, cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Argeș , în vederea repoziţionării Muzeului Judeţean Argeş pe harta obiectivelor turistice ale judeţului Argeş.

(Postat mai 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top