Adolescenţa, deşi o perioadă tulbure şi plină de frământări, reprezintă vârsta inteligenţei nonconformiste, a marii sincerităţi. Imaginaţia, puterea de creaţie şi perspicacitatea ating forme maxime. Idealurile de viaţă şi pregătirea profesională încep să prindă contur. Cu toate acestea tinerii de azi se confruntă cu probleme care le pot pune sănătatea şi viaţa în pericol.
Tutunul, alcoolul, drogurile au devenit cele mai frecvente adicţii ale tinerilor, toate sunt considerate riscante, ele având consecinţe negative asupra sănătăţii fizice şi mentale. Odată întărite, devenite obiceiuri adânc înrădăcinate dezvăţul este greu de realizat.
Este sarcina profesorilor, mai cu seama a diriginţilor să-şi ajute elevii să înţeleagă de la o vârsta cât mai mică faptul că, consumul acestor substanţe este periculos şi chiar mortal. Ca profesori avem de cele mai multe ori mai multă influenţă asupra copilului decât oricine altcineva, aşa că nu trebuie să ezităm să începem dialogul cu ei pe aceasta temă. Trebuie să-i facem să înţeleagă cât este de gravă adicţia faţă de aceste substanţe informându-i în legătură cu riscurile asociate consumului de alcool, tutun şi droguri.
Abordarea adolescenţilor consumatori de aceste substanţe este o problemă delicată, care trebuie să ţină cont de specificul transformărilor ce caracterizează această vârstă, dar şi de structura personalităţii fiecărui tânăr.
Profesorii diriginţi trebuie să cuprindă în tematica orelor de consiliere şi orientare teme referitoare la consumul de tutun, alcool şi droguri. În acest sens, în unitatea noastră şcolară s-au desfăşurat activităţi de consiliere şi orientare, în special la clasele a VII-a şi a VIII-a privind consumul de substanţe interzise: “Consumul de etnobotanice “ – unde elevii au vizionat filmul elaborat de MEN şi au completat chestionarele cu privire la consumul de etnobotanice; “ Alcoolul şi tutunul – iluzia maturităţii “ ; “ Drogurile – moartea albă“.
În sprijinul acestei idei în anul scolar 2013/ 2014 se va desfăşura Proiectul Interşcolar : „Stop fumatului – viaţa are prioritate”, la care vor participa : Şcoala Gimnazială Dârmaneşti, Şcoala Gimnazială Ion Pillat – Piteşti şi Şcoala Gimnazială Topoloveni, având ca scop evaluarea critica a efectelor consumului de tutun. În acest proiect vor fi implicaţi elevi, părinţi, cadre didactice, cadre medicale.
Profesor Ungureanu Maria
Şcoala Gimnaziala Dârmăneşti