Relaţia şcoală-familie-comunitate reprezintă un element cheie în succesul şcolar şi un factor important pentru dezvoltarea societăţii şi pentru îmbunătăţirea rezultatelor şcolare. Dacă şcoala ca instituţie are o legătură strânsă cu familia şi cu comunitatea se cunoaşte acest lucru în actul educaţional. Şcoala reprezintă instituţia organizată, mediul  unde copilul îşi petrece o mai mare parte din timp, însă acesta vine cu un bagaj familial în spate,daca la şcoală petrece 4-6 ore,acasă acesta petrece restul timpului.  De aici rezultă implicarea şi legătura care ar trebui să existe între şcoală şi familie. Scopul este unic, acela de a ajuta copilul să-şi atingă obiectivele, să–şi formeze personalitatea şi să ajungă un om pregătit pentru viaţă atât din punct de vedere profesional, cât şi moral. Dacă familia se implică şi participă la activităţile în care sunt implicaţi părinţii, participă la şedinţe şi lectorate, răspunde prompt la orice solicitare din partea şcolii sau din partea vreunui profesor, sprijină activitatea instructiv-educativă cu siguranţă aceste aspecte se vor observa în comportamentul copilului.
Un copil care este urmărit, sprijinit şi înţeles de către familie este un copil care va obţine rezultate bune. Şcoala la rândul ei trebuie să aibă o relaţie constructivă şi fructuoasă şi cu comunitatea. Prin comunitate se înţelege biserica din sat, postul de poliţie din comună, primăria, cabinetul medical etc. Toate aceste instituţii trebuie să aibă o legătură permanentă, să comunice şi să vină în sprijinul elevilor. Acestea se pot implica prin desfăşurarea unui program dinainte stabilit printr-un parteneriat sau pot să intervină de fiecare dată când situaţia o cere. Fiind în permanentă legătură, comunicând tot timpul, ajutându-se reciproc şi ştiind că au un singur scop, acela de a educa, a ajuta şi a forma elevul aceste aspecte venind din partea instituţiilor mai sus menţionate şi  revărsându-se asupra elevului, elevul va avea doar de câştigat şi va avea un beneficiu important, acela de a avea ca bază solidă o relaţie strânsă între şcoală-familie-comunitate.

Prof. înv. pr. Ştefana Florentina
Şcoala Gimnazială "Ştefan cel Mare"
(Postat noiembrie 2019)