Calculatorul este cel mai bun mijloc pentru crearea unui mediu favorabil pentru învățarea limbilor străine. El poate sprijini profesorii în a face  învățarea limbilor străine rapid, mai ușor, mai atractiv și mai interesant.
Mijloacele informatice fac parte din cultura noastră, din viața noastră de fiecare zi (acasă sau la serviciu). Deși uniți într-o rețea  planetară, se manifestă o îngrijorare față de riscul izolării sociale a celor care petrec multe ore în fața calculatorului. Și totuși, internetul trebuie privit ca orice alt mijloc de comunicare ca și celelalte mijloace moderne de comunicare.
Utilizarea internetului în procesul de învățământ, alături de alte instrumente auxiliare, favorizează accesul în timp real la informații, schimburile interne și internaționale și oferă noi posibilități de învățare- predare. În acest cadru participă diverse categorii de persoane (elevi, profesori, specialiști în informatică), fiecare având un rol bine determinat.
Calculatorul nu poate înlocui cadrul didactic, care rămâne o prezență activă, vie, în comunicarea cu elevii, iar relația aceasta nu poate fi substituită de lecțiile interactive. Profesorul rămâne factorul care aduce resursele sale personale, umane în procesul educativ și care se angajează cu întreaga sa personalitate în educație. El este cel care stabilește comunicarea vie cu elevii, prin intuiție, empatie, creativitate și adaptabilitate continuă la elevii săi și este cel care modelează și caracterele acestora. În acest proces, calculatorul este un instrument auxiliar folosit de profesor, instrument care modifică sistemul de învățare tradițional și permite căderea barierelor în accesarea informațiilor.
Calculatorul este utilizat  în procesul clasic de predare-învățare, cât și pentru pregătirea elevilor. Profesorii de limbi străine folosesc diverse documente (articole de presă, eseuri etc.)  care să atragă interesul elevilor, în funcție de tematica lecțiilor. Elevii devin mai interesați de procesul de învățare a limbilor străine.
# Avantaje
- stimularea capacității de învățare;
- întărirea motivației elevilor;
- stimularea gândirii logice și a imaginației;
- instalarea senzației de autodepășire, de competitivitate;
- dezvoltarea culturii vizuale;
- asigurarea pregătirii elevilor pentru societate.
# Dezavantaje
- scăderea capacitații de comunicare a elevilor;
- diminuarea relațiilor sociale și umane;
- probleme de sănătate (suprasolicitare, probleme de vedere, dureri musculare, dureri de cap);
Utilizarea calculatorului ca mijloc de învățământ în predarea limbilor străine reprezintă un real factor de progres, contribuind la optimizarea procesului instructiv-educativ.

Prof. Puricel Aura
Școala Gimnazială Dârmănești