mircea cel batran proiectÎn perioada 23-24 octombrie 2018, reprezentanți ai Universității din Pitești și ai Școlii Gimnaziale „Mircea cel Bătrân”, Pitești au participat la Nicosia, Cipru la cea de a patra reuniune de lucru din cadrul proiectului ERASMUS+ iDecide - An innovative toolkit for inclusive decision making policies (KA3 - Support for Policy Reform).

Proiectul a fost coordonat de Ministerul Educației și Culturii din Cipru în parteneriat cu Universitatea din Pitești (România), Universitatea din Peloponez (Grecia), Centrul pentru Avansarea Cercetării și Dezvoltării în Tehnologia Educațională - CARDET (Cipru), Consiliul de Educație și Formare Louth Meath - LMETB (Irlanda), Municipio de Lousada (Portugalia) și INNOVADE LI (Cipru).
Setul de instrumente de lucru elaborat de echipa de proiect constituie un pachet atractiv pentru utilizatori - directori de școli, cadre didactice, părinți și elevi -  în sprijinul unei politici incluzive la nivelul școlii și angajarea tuturor părților interesate în procesul decizional.
Platforma iDecide de eLearning, disponibilă gratuit, include cursuri online, link-uri și materiale utile ce sprijină conducerea școlii și personalul acesteia în luarea unor decizii pentru mai buna integrare a elevilor aparținând diverselor grupuri vulnerabile: minorități etnice sau religioase, elevi cu dizabilități intelectuale, dificultăți de învățare, tulburări de comunicare, autism, dizabilități senzoriale și fizice, LGBT, diverse probleme de sănătate (astm, diabet, anemie, miopie, epilepsie) și tulburări de sănătate mintală (dependență, anxietate, depresie, dezechilibru alimentar, tulburare bipolară, automutilare, etc).
O parte importantă a setului de instrumente iDecide o constituie aplicația mobilă care poate fi utilizată pentru a obține informații și sugestii în timp real în vederea soluționării unei situații apărute în clasă sau pentru pregătirea unei activități extrașcolare.
De asemenea, aplicația oferă posibilitatea de a participa la forumuri de discuții și de a vota diferite aspecte dezbătute contribuind astfel la îmbunătățirea activității școlii.
Reuniunea de proiect a fost urmată de Conferința „Innovative Learning Environments 2018: Social Inclusion and New Technologies” organizată de CARDET la Universitatea din Nicosia în data de 25 octombrie 2018. In cadrul acestei conferințe la care au participat peste 200 de cadre didactice au fost prezentate rezultate ale cercetărilor în domeniul învățării, exemple de bună practică în educația incluzivă, studii de caz și rezultate obținute de școlile din țările partenere ca urmare a implementării instrumentelor de lucru iDecide.
Având în vedere utilitatea proiectului și aplicabilitatea practică a instrumentelor de lucru elaborate, în perioada noiembrie-decembrie 2018 vor avea loc mai multe workshop-uri în cadrul cărora reprezentanți ai unităților de învățământ din Argeș - inspectori, directori, formatori, cadre didactice și nedidactice - se vor familiariza cu platforma de învățare și Toolkit-ul iDecide.
De asemenea, la propunerea partenerilor din România va fi inițiat un proiect eTwinning la care să participe elevi din cele cinci școli din țările europene în care a fost implementat Toolkit-ul iDecide în anul școlar 2017-2018.
Mai multe informații sunt disponibile pe pagina proiectului: www.idecide-project.eu.
Acest proiect a fost finanțat cu sprijinul Comisiei Europene. Conținutul acestui articol reflectă numai punctul de vedere al autorilor, iar Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informațiilor pe care le conține. [Numărul proiectului: 562184-EPP- 1-2015- 1-CY- EPPKA3-PI- FORWARD]

Prof. Veronica Diaconu, Prof. Monica Benghe,
Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân”, Pitești