03Benazir Bhutto a fost prima doamnă care a condus o țară musulmană în această lume. Ea a fost, de asemenea, unul dintre cei mai influenți lideri ai sudului Asiei.

Benazir Bhutto s-a născut în Karachi, Pakistan, într-o familie politică proeminentă. La vârsta de 16 ani a părăsit patria sa pentru a studia la Colegiul “Radcliffe” din Harvard. După ce și-a terminat studiile la “Radcliffe”, a studiat la „Oxford University” din Anglia, unde a obținut un grad de diplomă în 1977. Mai târziu în acel an, s-a întors în Pakistan, unde tatăl ei, Zulfikar Ali Bhutto, a fost ales prim ministru, dar la câteva zile după sosire, Armata a preluat puterea și tatăl ei a fost întemnițat. În 1979 a fost spânzurat de guvernul militar al generalului Zia Ul Haq. Benazir Butto a fost, de asemenea, arestată de mai multe ori în următorii ani și a fost reținută timp de trei ani înainte de a i se permite să părăsească țara, în 1984. S-a stabilit la Londra, împreună cu cei doi frați, unde a înființat o organizație subterană, pentru a rezista dictaturii militare. Când fratele ei a murit, în 1985, s-a întors în Pakistan pentru înmormântarea sa și a fost din nou arestată pentru participarea la mitinguri antiguvernamentale. A revenit la Londra după eliberarea sa, iar legea marțială a fost ridicată în Pakistan la sfârșitul anului. Demonstrațiile anti-Zia au fost reluate, iar Benazir Bhutto s-a întors în Pakistan în aprilie 1986. Răspunsul public la întoarcerea sa a fost tumultuos. Ea a cerut public demisia lui Zia Ul Haq. A fost aleasă copreședintele Partidul Popular din Pakistan (PPP), împreună cu mama ei, iar când au avut loc în cele din urmă alegeri libere, în 1988, ea însăși a devenit prim-ministru. La 35 de ani, a fost unul dintre cei mai tineri directori executivi din lume și prima femeie care a fost prim-ministru într-o țară islamică.
La doar doi ani în primul ei mandat, președintele Ghulam Ishaq Khan a demis-o pe Bhutto din funcție. A inițiat o campanie anti-corupție, iar în 1993 a fost realeasă în funcția de prim-ministru. În timp ce era în funcție, a adus energie electrică în mediul rural și a construit școli în toată țara. Ea a luptat împotriva foametei, pentru  locuințe și îngrijire a sănătății – toate, prioritățile ei de vârf, și a continuat să modernizeze Pakistanul. În același timp, Bhutto s-a confruntat cu o opoziție constantă din partea mișcării fundamentaliste islamice. Fratele ei, Mir Murtaza, s-a întors din străinătate și l-a acuzat  de corupție pe soțul lui Benazir, Asif Ali Zardari. Mir Murtaza a murit când garda de corp s-a implicat într-o luptă cu poliția din Karachi. Publicul pakistanez a fost șocat de această serie de evenimente, iar susținătorii PPP au fost împărțiți în urma acuzațiilor împotriva lui Zardari.
În 1996, președintele Leghari din Pakistan a demis-o pe Benazir Bhutto din funcție și a dizolvat Adunarea Națională. O ofertă de realegere a lui Bhutto a eșuat în 1997, iar următorul guvern ales, condus de Nawaz Sharif, mai conservator, a fost răsturnat de armată. Soțul lui Bhutto a fost întemnițat și, din nou, a fost forțată să-și părăsească patria. Timp de nouă ani, ea și copiii ei au locuit în exil la Londra, unde a continuat să susțină restaurarea democrației în Pakistan.
În toamna anului 2007, în fața amenințărilor cu moartea din partea islamiștilor radicali și a ostilității guvernului, s-a întors în țara sa natală. Deși a fost întâmpinată de mulțimile entuziaste, în câteva ore de la sosirea ei, a avut de suportat acțiunea unui atentator sinucigaș. A supraviețuit acestei prime încercări de asasinat, deși mai mult de 100 de spectatori au murit în atac. Cu alegerile naționale programate pentru ianuarie 2008, partidul său din Pakistan a fost pregătit pentru o victorie care ar fi făcut-o din nou premier. Cu doar câteva săptămâni înainte de alegeri, extremiștii au lovit din nou. După un raliu de campanie la Rawalpindi, un pistolar a tras în mașină înainte de a detona o bombă. Bhutto a fost dusă de urgență la spital, dar în curând a cedat din cauza leziunilor suferite în atac. După moartea ei au izbucnit revolte în întreaga țară. Pierderea liderului democratic cel mai popular din țară a adus Pakistanul într-o criză, intensificând instabilitatea periculoasă a unei națiuni armate ce deține arsenal nuclear într-o regiune extrem de volatilă.

Dir. prof. drd. Procopiu Bianca
Dir. adj. Grosaru Andreea