37Deficiențele de învățare apar atunci când performanțele școlare ale copilului sunt scăzute în raport cu așteptările pentru vârsta și inteligența sa. Acestea se bazează pe o întârziere în dezvoltare și pe un fond neurologic moștenit sau provocat în anumite situații. Deși mulți copii mai au din când în când probleme cu învățatul la grădiniță sau școală, există anumite semne care atestă manifestarea unei deficiențe de învățare.

Ce sunt deficiențele de învățare?
Deficiența de învățare reprezintă o afecțiune care se traduce printr-un set amplu de caracteristici și simptome care se interpun în calea dezvoltării normale a copilului. Ele mai sunt cunoscute și sub alte nume: probleme de învățare, tulburări de învățare, dificultăți de învățare, incapacități de învățare.
Care este cauza deficiențelor de învățare?
Deficiențele cronice ale unui copil de a învăța să scrie (disgrafia), citească (dislexia) sau să calculeze (discalculia) sunt considerate a avea o cauză neurologică. Totuși, majoritatea cauzelor sunt încă greu de explicat chiar și în ziua de azi.
Factorii de risc pentru ca un copil să dezvolte deficiențe de învățare sunt: ereditatea, probleme asociate sarcinii sau nașterii (privarea de oxigen a fătului, expunerea la alcool sau abuz de medicamente, naștere prematură etc.), accidente postnatale ale bebelușului (traume craniene, subnutriție, expunere la toxine etc.), sărăcia.
Tabloul simptomelor cuprinde: dificultăți privind ascultarea sau urmărirea unei prezentări, probleme la nivelul scrierii, dificultăți de citire, incapacitatea de a reține lucruri pe termen scurt, incapacitatea de a rezolva probleme, probleme cu imaginația creativă.
Semne comune de deficiențe de învățare la copii
Diagnosticarea timpurie a unei deficiențe de învățare este esențială pentru a ajuta copilul să se dezvolte normal. Problemele la acest nivel nu sunt curabile, dar ajutorul specializat ajută mult copilul să se integreze social și să devină un adult capabil să profeseze și să evolueze spre succes. Urmărirea simptomelor specifice vârstei reprezintă primul pas către identificarea lor.
Semne la preșcolari
Limbaj:
# greutate în a vorbi sau a lega propoziții;
# probleme de pronunție;
# incapacitate de a exprima dorințe;
# dificultate în a învăța cuvinte noi;
# imposibilitate de a urmări anumite indicații și direcții din partea cuiva;
# incapacitate de a înțelege ce este întrebat;
# lipsa de interes în a povesti diverse întâmplări.
Capacitatea motorie:
# stângăcie;
# dificultate în a manipula obiecte mici;
# mers, alergat, sărit și cățărat neobișnuite;
# greutate în a învăța lucruri simple, ca legarea șireturilor, închiderea nasturilor etc.;
# incapacitatea de a-și menține echilibrul;
# probleme în a ține creionul corect în mână atunci când scrie.
 Atenție:
# comportament impulsiv;
# imposibilitate de a fi atent la ceva pentru o perioadă mai lungă de timp;
# hiperactivitate;
# dificultatea de a trece de la o activitate la alta;
# repetarea constantă a unei singure idei și incapacitatea de a trece rapid de la o idee la alta.
Comportament social:
# izolare;
# schimbare rapidă de dispoziție (trecere bruscă de la o stare la alta);
# frustrare;
# acces de furie.

Semne la școlari
Limbaj:
# incapacitate de a învăța legătura dintre sunete și litere;
# greșeli frecvente în citit și scris;
# dificultate în a-și aminti cuvinte simple;
# probleme în a spune cât e ceasul;
# confundare a semnelor matematice;
# dificultate în a recunoaște și număra sume de bani;
# incapacitate de a reține informații matematice și de a face calcule simple.
Capacități motorii:
# coordonare defectuoasă;
# neîndemânare;
# probleme în a copia ce este scris pe tablă;
# scris de mână dezorganizat și ilizibil (din cauză dificultății de a ține corect instrumentele de scris și de a le manevra cu îndemânare).
Atenție:
# dificultate în a înțelege anumite gesturi;
# dificultate în a "citi" expresiile faciale ale celor din jur;
# tendința de a interpreta greșit comportamentul colegilor sau al adulților;
# o aparentă lipsă a bunului simț, inconștientă.

Prof. înv. preșcolar Maria Morăreasa
G.P.P. “Castelul Fermecat” Pitești
(Postat ianuarie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top