Studiu
26În calitate de profesor de biologie, dar şi de profesor de educaţie pentru sănătate, am avut prilejul să studiez obiceiurile alimentare ale elevilor, în cadrul activităţilor specifice efectuate cu aceştia.

M-a interesat să identific obiceiurile sănătoase şi nesănătoase şi să ajut elevii să îşi recunoască aceste obiceiuri în comportamentul alimentar, diferenţa dintre ele, consecinţele lor, să se raporteze corect la acestea şi să aplice reguli de alimentaţie corectă. De asemenea, m-a interesat şi calitatea alimentaţiei, tipurile de alimente consumate şi frecvenţa lor în alimentaţie. În acest sens, am chestionat elevii oral, pentru construirea unei imagini de ansamblu asupra alimentaţiei elevilor mei, am corectat greşelile de alimentaţie şi am făcut recomandări pentru alimentaţia sănătoasă.
Concluziile, desprinse în urma studiului efectuat, au fost următoarele:
# majoritatea elevilor chestionaţi sunt normoponderali, încadrându-se în limitele normale de greutate;
# în alimentaţia elevilor este prezentă zilnic mâncarea gătită acasă, sub diferite forme, majoritatea consumând produse de provenienţă proprie (ouă, lapte, carne, fructe şi legume din cultura proprie);
# din păcate, un număr mare de elevi, 62%, consumă zilnic dulciuri sub diferite forme: ciocolată, prăjituri, sucuri carbogazoase etc, ceea ce ar putea avea un impact negativ în viitor, prin creşterea greutăţii corporale, creşterea riscului de apariţie a hipertensiunii, aterosclerozei, diabetului;
# consumul de carne se încadrează în limite normale, o parte dintre ei recunoscând că o consumă mai rar, din cauză că este din sursă proprie şi nu îşi permit sacrificarea animalelor, dar majoritatea consumă de câteva ori pe săptămână carne şi produse derivate din carne; se remarcă preferinţa pentru porc şi pasăre şi consumul rar sau deloc de carne de oaie şi vită, în timp ce peştele nu este preferat decât de 16% dintre elevi;
# mai puţin de jumătate consumă lactate zilnic (45%), însă restul consumă de câteva ori pe săptămână, deşi este indicat consumul zilnic de lapte şi produse din lapte, datorită conţinutului în calciu şi alte minerale şi vitamina D;
# mai mult de jumătate din elevi (57%) adaugă sare suplimentar în alimente, ceea ce considerăm că este îngrijorător, întrucât consumul excesiv de sare duce la hipertensiune arterială, retenţie suplimentară de apă în organism,  afecţiuni renale şi cardiace, etc.
# consumul de băuturi alcoolice se încadrează în limite normale pentru persoanele adulte, dar ar trebui să fie mult mai redus pentru adolescenţi, elevii recunoscând că au obiceiul să consume bere sau vin; în schimb, consumul de băuturi carbogazoase este îngrijorător, aproape jumătate (49%) consumând zilnic cel puţin o dată sucuri carbogazoase, periculoase prin conţinutul de zahăr şi de dioxid de carbon, dar şi de îndulcitori şi coloranţi;
# mai mult de jumătate dintre elevi declară că au cel puţin 3 mese pe zi, dar doar 33% respectă un program de masă, foarte important pentru formarea şi menţinerea reflexelor digestive normale;
marea majoritate a elevilor respectă regulile de igienă a alimentaţiei, importante pentru prevenirea infestărilor cu diverşi paraziţi intestinali, a toxiinfecţiilor alimentare etc;
# consumul de fructe  şi legume proaspete se încadrează  în apropierea normalităţii, doar 50% din elevi declarând că mănâncă zilnic fructe şi legume, restul consumând de câteva ori pe săptămână, indicat fiind însă consumul zilnic; majoritatea din cei care nu consumă zilnic au declarat că nu le plac sau le preferă în altă formă decât cea proaspătă;
destul de puţini elevi sunt interesaţi de informaţii despre alimente, fie nu citesc eticheta, fie sunt interesaţi doar de data expirării (26%), prea puţin de conţinutul caloric, de alergenii, aditivii prezenţi, de datele nutriţionale etc.

Prof. Belciug Ana
Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Mozăceni
(Postat ianuarie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top