# Profilul personal
08Realist – îi plac activităţile în aer liber care impun forţa fizică, este activ, nu are deprinderi verbale şi de relaţionare  interpersonală, preferă să rezolve probleme concrete şi nu pe cele abstracte,  nu este sociabil. Îi place să repare şi să construiască, îi place să muncească folosind mâinile, are ingeniozitate tehnică. Preferinţele sale se îndreaptă spre acele activităţi care presupun manipularea obiectelor, instrumentelor, maşinilor. Achiziționează competenţe manuale în domeniul mecanic, agricol, tehnic. Îi displac activităţile sociale şi educaţionale. Este un tip practic, tehnic şi realist.

Posibile profesii -  mecanic, arheolog, inginer mecanic, tâmplar, constructor, tehnician dentar, electrician, fermier, pompier, bijutier, optician, poliţist, instalator, agricultor etc.
Investigativ - îi plac activităţile intelectuale, rezolvări de probleme, nu îi plac regulile, are înclinaţii spre ştiinţă, nu e interesat de munca în colaborare, este original şi creativ, este independent, raţional, curios, pasionat de probleme teoretice. Îi place să rezolve sarcini abstracte, să înţeleagă şi să organizeze lumea. Are abilităţi matematice, ştiinţifice, este analitic şi curios. Este original şi creativ. Se îndreaptă spre domenii care implică cercetare şi investigare.
Posibile profesii - antropolog, biolog, chimist, fizician, informatician, inginer de sistem, economist, geograf, geolog, consultant management, farmacist, psiholog etc.
Artistic – este sensibil, preferă să lucreze singur, neconvențional, are nevoie de exprimare şi comunicare individuală, este original. Este creativ, are imaginaţie, este atras de activităţi mai puţin structurate, care îi lasă posibilitatea de a se exprima. Achiziţionează competenţe artistice în domeniul muzical, lingvistic, al artelor plastice, literar. Îi displac activităţile ordonate, administrative, sistematizate, de afaceri.
Posibile profesii - designer în publicitate, de modă, de interioare, actor, arhitect, profesor de teatru, dans, jurnalist, fotograf, grafician, editor etc.
Social - are abilităţi de a stabili relaţii interpersonale, de a se implica în activităţi de ajutorare a altora, este preocupat de starea celorlalţi, este responsabil, comunică bine cu oamenii, este sociabil, este cooperant şi generos, îi place să i se dea atenţie, este popular, îi place să fie lider, alege roluri de predare şi/sau terapeutice; îi plac lucrurile sigure; are deprinderi verbale şi interpersonale. Preferinţele sale se îndreaptă spre acele activităţi care implică informarea, pregătirea, dezvoltarea, grija pentru alte persoane.
Posibile profesii - antrenor, profesor, psiholog, asistent medical, medic, poliţist, coafor, asistent social, logoped etc.
Întreprinzător -  îi place să domine, are dorinţă de putere şi statut social, se pricepe să vorbească, are energie, este entuziast, încrezător în sine, convingător. Preferă lucrul în echipă, mai ales cu scopul de a conduce, de a ocupa locul de lider. Manifestă preferinţa pentru activităţi care permit iniţiativa şi posibilitatea de coordonare a propriei activităţi sau a activităţii unui grup. Îi displac activităţile ştiinţifice, de observare. Este energic, ambiţios, precaut.
Posibile profesii -  manager, publicitate, vânzător de automobile, agent de asigurări, jurnalist, avocat, procuror, agent de turism, relaţii cu publicul etc.
Convenţional - preferă activitățile în care folosește cifre și documente, alege rolurile de subordonat , își realizează scopurile prin conformism, este loial șefilor, urmează procedurile cu strictețe, este atent la detalii, îi displac muncile fizice, vrea să ştie ce se aşteaptă de la el. Preferă activitățile care solicită folosirea ordonată și sistematică a datelor într-un cadru bine organizat și definit. Este un tip ordonat, conștiincios, supus, atent, consecvent. Are abilităţi de secretariat, matematice.
Posibile profesii - asistent administrativ, contabil, casier, operator calculator, analist financiar, jurist, secretară, bibliotecar, operator telefonie etc.

Prof. Aldea Floricica
(Postat decembrie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top