41Proiectele: merită efortul?
Ce abilităţi necesare în secolul 21 asimilează elevii în timpul proiectelor ?
Elevii învaţă:
• Să lucreze bine cu ceilalţi
• Să ia decizii bine gândite
• Să ia iniţiativa
• Să rezolve probleme complexe
• Să se auto-gestioneze
• Să comunice eficient
• Să folosească instrumentele de tehnologie adecvate
De ce facem proiecte?
Orientarea către standarde este importantă!
Da, elevii se pot distra, dar proiectele  se bazează pe standardele pe care suntem obligaţi să le respectăm. Produsele create de elevi vor arăta că au înţeles materia, în plus vor înţelege cum se leagă aceasta de viaţa reală.
Elevii răspund la întrebări dificile!
Elevii se confruntă adesea cu aceleaşi întrebări dificile ca şi adulţii …
• Cum pot să schimb ceva în comunitatea mea?
• Cum putem folosi în mod mai înţelept resursele naturale?
• Cum pot să am grijă de sănătatea mea?
De ce sunt proiectele speciale?
Elevii sunt în centrul procesului de învăţare!
Elevii sunt exploratorii, căutând răspunsuri la întrebări interesante. Nu există răspunsuri la sfârşitul cărţilor noastre!
Elevii lucrează la probleme relevante!
Elevii noştri lucrează pentru a înţelege şi găsi soluţii la probleme din viaţa reală din comunitatea, ţara şi lumea noastră. Aceştia folosesc tehnologia precum adulţii - pentru cercetare, analiză, colaborare, şi comunicare, lucrând adesea cu experţi şi lideri ai comunităţii. Ajung să înţeleagă legătura dintre ceea ce învaţă la şcoală şi lumea din jurul lor.
Cum se face notarea?
Notarea este un proces continuu.
Ofer grile de evaluare elevilor mei înaintea începerii unui proiect astfel încât ei să ştie care sunt aşteptările cu privire la calitatea muncii. Există mai multe momente de-a lungul unui proiect   în care elevii sunt evaluaţi, astfel că putem fi siguri cu toţii că toţi sunt în direcţia cea bună.
Atunci când un grup de elevi lucrează împreună la un proiect, elevii primesc atât o notă finală a grupului cât şi o notă individuală.

Bibliografie: Intel Teach SIVECO

Prof. Florea Ioana
Școala Gimnazială Tigveni
(Postat octombrie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top