01Metoda a fost creată John Donald Philips, profesor  la Universitatea de Stat din Michigan și se impune ca o metodă de tip brainstorming. Metoda permite utilizarea unui număr mai mare de participanți, grupați în 6 echipe, iar fiecare echipă cuprinde 6 membrii. Aceștia trebuie să rezolve o sarcină într-un interval de 6 minute. Există multe asemănări cu metodele brainstorming sau 6/3/5, iar esența metodei constă în stimularea creativității prin producția de idei, cel puțin în primele etape.
Metoda este constituită din 6 faze:
# Împărțirea elevilor în grupuri de 6 membri, dintre care se selectează un lider și un secretar. Liderul are rol de moderator și prezintă concluziile, în timp ce secretarul consemnează în scris soluțiile descoperite de membrii echipei.
# Profesorul comunică tema ce urmează a fi rezolvată insistând asupra importanței acesteia.
# Desfășurarea discuțiilor, în cadrul grupului, timp de 6 minute. Discuțiile sunt libere, accentul punându-se pe cantitate, fiecare idee a membrilor grupului fiind analizată.
# Liderii fiecărei echipe expun concluziile la care au ajuns membrii echipei.
# Profesorul, coordonator al activității, prezintă soluțiile fiecărui grup, colectivul de elevi urmând să valideze, pe bază de discuții, soluția finală.
# Încheierea activității: profesorul expune concluziile și opiniile față de activitatea desfășurată. (Mușata Dacia-Bocoș, Instruirea interactivă, București, Editura Polirom, 2013, p. 451)
Pe lângă multitudinea avantajelor (facilitarea comunicării, întărirea coeziunii în cadrul grupului, dezvoltarea imaginației și a producției de idei), metoda fiind similară brainstorming-ului, dezbaterea Philips 66 prezintă și câteva neajunsuri legate de pasivitatea anumitor membrii ai grupului și de rațiuni care țin de timpul alocat activității.
Exemplu:
Lecția: Organizarea postbelică a lumii –Conferința de la Paris (clasa a VII-a).
Scenariu didactic:
Prima etapă - organizarea colectivului în grupe formate din 6 elevi (dintre membrii grupului va fi ales un lider și un secretar).
A doua etapă - este comunicată sarcina de rezolvat: De ce credeți că, deși SUA au fost una dintre inițiatoarele Ligii Națiunilor, Congresul American nu a ratificat actul de întemeiere al acesteia? De asemenea, sunt stabilite condițiile de lucru, timpul pe care fiecare grupă îl are la dispoziție (6 minute)
A treia etapă – sunt consemnate rezultatele/soluțiile, prezentate colectivului clasei, validate, emise concluziile de către cadrul didactic coordonator.

Prof. Burhan Ionuț Cristian
Școala Gimnazială Nr.1 Poienarii de Muscel