Copilăria este tărâmul fericirii, al jocului, al uimirii, în care doar noi copiii avem acces. Este locul în care se nasc speranţele, prind formă visele. Atunci când eşti copil ai lumea întreagă la dispoziţie pentru lucruri care par imposibil de realizat. Vezi totul diferit…Vezi prima stea de pe cerul infinit şi ţi se pare uimitor, vezi cum creşte o floare, neînsemnată pentru un adult, dar care ţie îţi face inima să tresară de fericire şi te bucuri de fiecare clipă a vieţii. Nimic nu este mai frumos decât să alergi pe o câmpie plină de floricele, care de care mai parfumate, să te joci printr-o livadă cu mere roşii şi zemoase, coapte în lumina soarelui, să asculţi trupa pădurii formată din privighetori, rândunele şi ciocârlii, dar mai ales cât de frumos este să te întinzi pe un covor de iarbă verde, proaspăt cosită şi să priveşti la norii care seamănă cu spuma albă a oceanului! Lumea copilăriei este locul unde nimic nu este imposibil. În această lume poţi zbura dincolo de nori, poţi călători pretutindeni, poţi opri timpul în cele mai frumoase momente din viaţă pentru ca acestea să dureze la nesfârşit şi pentru a umple sufletele persoanelor dragi cu multă căldură. Aici, Albă ca Zăpada, Cenuşăreasa, Făt-Frumos îţi sunt prieteni buni. Tărâmul fericirii, copilăria, este locul în care magia există cu adevărat, unde nu ţi se poate întâmpla nimic rău, unde tristeţea şi supărarea sunt interzise. Aici, şi cea mai neînsemnată pietricică este la fel de importantă ca şi o bucăţică de aur pur. Nu există om pe pământul acesta care să nu fi tânjit, măcar o dată în viaţă, să retrăiască aceste momente minunate. Mă întreb uneori: oare de ce ne grăbim să creştem? De ce nu putem rămâne veşnic copii? Sunt sigură că mulţi nici nu îşi dau seama ce pierd dorindu-şi să ajungă cât mai repede adulţi. Eu însă ştiu…şi tocmai de aceea mă bucur de tot ce îmi oferă. Preţuiesc fiecare clipă petrecută alături de cei dragi, de părinţi, de fraţi, dar mai ales de bunici, fiecare secundă de libertate şi de linişte în care pot visa cu ochii deschişi la ce voi face atunci când voi fi mare. Mă joc cu animalele din curte, alerg prin pădurea din spatele casei, mă scald în pârâul de la marginea satului, număr stelele de pe cerul senin de vară şi mai ales îmi permit, destul de des, să călătoresc în lumea basmelor, fără să am nevoie de vreun paşaport. Sunt atâtea lucruri de făcut atunci când eşti copil, iar eu nu vreau să pierd nimic din toate acestea. Copilăria nu se măsoară în ani, ci în zâmbete, în clipe frumoase, în secunde de fericire, în dorinţe, în visuri şi în speranţe. Ea este cea mai importantă piesă din puzzle-ul vieţii!
Denisa Bundă
Clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Boţeşti
Profesor: Valentina Bundă
(Postat decembrie 2013)   

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top