Când Dumnezeu a creat învăţătorul, a chemat toţi îngerii şi i-a întrebat:
- Cum ar trebui să fie un învăţător ?
Îngerii i-au dat mai multe răspunsuri:
- Să iubească copiii, necondiţionat !  Ei au chipul îngerilor.
- Să rămână mereu copil, învăţând continuu pentru a transmite învăţăceilor lui cunoştinţe actuale şi de valoare!
- O fiinţă care să rămână veşnic tânără, amabilă, blajină, duioasă, sinceră, onestă, înţelegătoare, spontană, modestă, deschisă, flexibilă, creativă şi corectă!
- Să aibă cele trei perechi de ochi: cu o pereche să vadă în timp ce scrie la tablă sau citeşte, cu alta să vadă ce nu ar trebui, iar cu ultima să se poată uita la elev când acesta este obraznic şi trebuie să-i spună: „Te iert, altă dată să nu se mai întâmple !”
- Să poată preda lecţia când copilul îi este bolnav acasă sau el însuşi suferă de vreo boală, când viaţa  îl supune unor încercări!
- O fiinţă care, deşi uneori firavă, este în stare să stăpânească prin tact pedagogic, măiestrie şi talent o clasă de elevi, uneori mai înalţi sau mai puternici decât el!
- O fiinţă care merge pe drumul cunoaşterii mână-n mână cu copilul şi care are răspunsuri pentru toate întrebările, dilemele sale.
- O fiinţă care să considere această profesie un dar de la Dumnezeu şi să profeseze din vocaţie.
- O fiinţă care să fie (toate laolaltă) : părinte, partener, model, prieten, confident, sprijin.
Când a auzit aceste răspunsuri, Dumnezeu le-a spus îngerilor:
- Acestei fiinţe, care primeşte atât de puţin şi dă sau i se cere atât de mult, mai trebuie să-i adăugăm ceva!
- Ce? au întrebat toţi îngerii în cor.
Dumnezeu le-a răspuns :
- Lumină, foarte multă lumină, pentru ca flacăra învăţătorului să nu se stingă niciodată!
- Înţelepciune, pentru a putea face veşnic daruri de cuvinte, de fapte.
- Daruri îngereşti de a fi modelatori şi ocrotitori ai sufletelor copiilor.
...
Fie să avem puterea să  ducem pe umerii noştri, cu responsabilitate, competenţă şi dragoste această “dulce povară”!

Culeasă de prof. Oprişor Valerian
Liceul Teoretic. „Iulia Zamfirescu”- Mioveni