14Cocoşată, gârbovă, hapsână Baba Iarnă şi-a pierdut cele 7 cojoace. Mai observi câte un petic pe văi. Regele diurn începe să zâmbească şi, prin afecţiunea sa, natura renaşte, devine caldă. O fiinţă nevăzută declanşează un vânt călduţ ce şopteşte tuturor că vine zâna în rochia-i verde. Ghioceii şi toporaşii încep să valseze prin imensitatea care treptat devine verde. În depărtare, munţii îşi ridică frunţile în soare în timp ce razele astrului fac ca toate culmile să devină aurite.  
În codrii încep amenajările scenelor, întrucât artiştii se întorc din turnee şi reiau spectacolul după atâta vreme. Peste câtva timp se va declanşa simfonia pe note discordante. Probabil, primul solist care se va prezenta este cucul, care-şi va striga numele. Brazii, paltinii, stejarii sunt mândrii şi veseli, întrucât singurătatea în lumea lor nu va mai există. De acum nu le mai îngheaţă "mâinile şi picioarele". În livezi mugurii sunt gata să se desfacă, şi atunci printre petale urmează hora bucuriei, într-o muzică dată de harnicele albine, prin zumzetul lor.  
În călătoria pe nesfârşitul albastru, soarele mângâie vietăţi şi plante de când se ridică în marea roşie a asfinţitului. Treptat albul şi violetul concurează cu verdele care, în paradisul primăverii îşi lărgeşte sala de dans.
E uimitor să trăieşti în paradisul primăverii, să simţi renaşterea, lumina, poezia naturii. E magnific să-ţi pătrundă în suflet razele bucuriei, satisfacţiei prin magia şi spectacolul primăverii.

Drăguşin Georgiana, clasa a VIII-a
Şcoala Băiculeşti
(Postat aprilie 2017)       

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top