Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş a avut ca obiectiv principal asigurarea condiţiilor optime pentru  începerea  noului an şcolar. În acest sens s-au desfăşurat o serie de activităţi concrete şi au fost întocmite situaţii centralizatoare care permit stabilirea principalelor direcţii de acţiune. Amănunte ne oferă Florin Gardin, Inspector General, Inspectoratul Școlar Județean Argeș

- Domnule Inspector General, pentru început, spuneți-ne dacă școlile din Argeș dispun de profesori suficienți.
-  Pentru anul şcolar 2013-2014  numărul posturilor didactice, didactice auxiliare şi nedidactice finanţate din bugetul Consiliului Judeţean şi bugetele consiliilor locale începând cu 1.09.2013 este de 9.434,  repartizate astfel: 325 – învăţământ preuniversitar de stat finanţat din bugetul propriu al Consiliului Judeţean - CJRAE, Grădiniţa Specială "Sfânta Elena" Piteşti, Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă "Sfântul Nicolae" Câmpulung, Şcoala Specială pentru Copii cu Deficienţe Asociate "Sfântul Stelian" Costeşti, Centrul de Zi "Marina" Curtea de Argeş, Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă "Sfânta Filofteia" Ştefăneşti -  şi 100 posturi de profesori psihopedagogi şi logopezi redistribuite din cabinetele psihopedagogice; 9.109 –  învăţământ preuniversitar de stat finanţat din bugetele locale.
- Ce schimbări au avut loc la nivelul rețelei școlare în vacanța de vară?
- Pentru anul şcolar 2013-2014 au survenit următoarele modificări: Colegiul Tehnic „Dimitrie Dima” Piteşti s-a comasat cu Liceul Tehnologic „Ion Mincu” Piteşti; Grădiniţa cu Program Prelungit „Armonia” s-a transformat din unitate cu personalitate juridică în structură a Colegiului Naţional „Alexandru Odobescu” Piteşti; s-a înfiinţat  Liceul Tehnologic Topoloveni  care funcţionează cu 2 clase a IX-a iar Clubul Copiilor Topoloveni  a devenit unitate cu personalitate juridică. Prin urmare, procesul instructiv – educativ se va desfăşura, în anul şcolar 2013-2014, în  202 unităţi cu personalitate juridică.
- Câți preșcolari și câți elevi vom avea în noul an școlar?
- În noul an școlar vom avea la cursuri 75.256 de copii. În învățământul preșcolar vom avea 16.300 de „grădinari”, în învățământul primar – 26.695 de elevi, în învățământul gimnazial – 24.043  de elevi, în învățământul liceal- 6.350 de elevi, în învățământul special – 342 de elevi, în învățământul de artă – 307 elevi, în învățământul sportive – 159 de elevi în cluburile sportive școlare – 852 de elevi, în învățământul postliceal – 118 elevi iar în școlile de maiștri – 90 de elevi.
- Care este situația în ceea ce privește clasa pregătitoare sau clasa 0?
- Din informațiile pe care le dețin la această oră, vom avea aproximativ 5.000 de copii la clasa pregătitoare
- Sunt școlile pregătite să-și deschidă porțile, mă refer la igienizare, aprovizionare cu lemne și alte asemenea activități?
- În colaborare cu autorităţile locale, conducerea unităţilor şcolare asigură desfăşurarea şi finalizarea  acţiunilor de igienizare. Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş a monitorizat și monitorizează, prin inspectorii teritoriali stadiul desfăşurării acţiunilor. La sfârșitul lunii august, stadiul realizării igienizării unităţilor de învăţământ era de 93,5% în mediul urban și de  80%. în mediul rural. În ceea ce privește procurarea combustibilului, stadiul era de  80%. Sunt convins că, până în data de 16 septembrie, stadiul va ajunge la 100%.