În decembrie 2013 a avut loc la București prima ediţie a Galei Premiilor EduManager.ro, un eveniment organizat de” Oameni și Companii” și portalul naţional EduManager.ro, care și-a propus să evidenţieze eforturile şi profesionalismul celor care lucrează cu rezultate vizibile în domeniul educaţiei.
Gala s-a bucurat de prezenţa ministrului Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, a senatorului Ecaterina Andronescu, președintele Comisiei pentru învăţământ, știinţă, tineret și sport din Senat, fost ministru al Educaţiei, a secretarului de stat Vasilica Ștefania Duminică și a fostului secretar de stat în Ministerul Educaţiei, Stelian Fedorca. La evenimentul prezentat de apreciatul actor Adrian Păduraru au participat peste 160 de persoane, reprezentanţi ai învăţământului superior, ai învăţământului preuniversitar, lideri ai organizaţiilor neguvernamentale din domeniu educaţiei și ai mediului de afaceri. Reprezentanţii ISJ Argeş s-au întors de la acest eveniment cu Premiul de Excelenţă pentru implicare în proiecte educaţionale ample la nivel local. “Concret, ISJ Argeş a derulat mai multe parteneriate cu instituţii precum Prefectura, Consiliul Judeţean Argeş sau Universitatea Piteşti. Echipa de la Inspectorat a muncit foarte mult pentru închegarea şi derularea acestor parteneriate şi iată că, acum la final de an, eforturile ne-au fost răsplătite prin acest Premiu de Excelenţă”, a declarat inspectorul general adjunct Dumitru Tudosoiu. În ceea ce priveşte parteneriatul dintre ISJ Argeş şi Prefectura Argeş, cele două instituţii au organizat o competiţie sportivă intitulată “Intră în joc, câştigă sănătate”, adresată tuturor elevilor argeşeni. Disciplinele sportive alese de organizatori au fost: handbal, baschet şi volei. În faza locală, fiecare şcoală din judeţ a participat cu cel o echipă la cel puţin una dintre disciplinele amintite. În primăvara anului 2014 va avea loc faza judeţeană, iar în vară, Prefectura intenţionează să atragă în joc şi alte judeţe. Un alt parteneriat important pentru ISJ Argeş a fost derulat în colaborare cu Universitatea Piteşti. Parteneriatul s-a adresat elevilor olimpici care s-au constituit în cel mai mare Grup de Excelenţă din ţară la aproape toate disciplinele şcolare. Astfel, elevii din ciclul gimnazial şi liceal sunt pregătiţi atât de profesori merituoşi din sistemul preuniversitar cât şi din sistemul universitar. Cursurile se desfăşoară în fiecare week-end la Universitatea Piteşti. Constituirea acestui Grup de Excelenţă a adus rapid rezultate. În 2013, faţă de anul 2012, procentul performanţă al elevilor argeşeni a crescut cu 40%, la nivel naţional. La matematică numărul de premii obţinute s-a dublat, iar ceea ce priveşte examenul de Bacalaureat, în 2013, faţă de 2012, procentul de promovabilitate a crescut cu 10%.
În fine, colaborarea cu Consiliul Judeţean Argeş s-a axat pe o mai bună dotare a şcolilor atât cu mobilier cât şi cu material didactic.
(Postat decembrie 2013)