81De luni, 29 iunie, încep probele scrise la bacalaureat. În perioada 8 - 12 iunie s-a desfăşurat evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare în limba română, respectiv evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare în limba maternă, probe în cadrul sesiunii iunie - iulie 2015 a examenului naţional de Bacalaureat. În săptămâna 15-19 iunie, bacalaureatul a continuat cu evaluarea competenţelor digitale, probă urmată de evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională (22-26 iunie). Prima probă scrisă este cea de limbă şi literatura română (29 iunie), iar pe 30 iunie are loc proba la limba și literatura maternă. Pe 1 iulie, absolvenții de liceu vor susține proba obligatorie a profilului, iar pe 3 iulie, proba la alegere a profilului și specializării. Afișarea primelor rezultate se va face pe data de 6 iulie (până în ora 12), iar în intervalul orar 16-20 pot fi depuse contestații. În data de 10 iulie vor fi afișate rezultatele finale. La fel ca în anii precedenți, elevii nu vor avea voie în sălile de examen cu telefoane mobile sau cu orice tip de mijloace de comunicare ce permit conectarea la internet. În Argeș, la examenul de bacalaureat (la probele de evaluare a competențelor lingvistice și digitale) au participat 5.485 elevi. Probele scrise ale bacalaureatului se vor desfășura în 20 de centre de evaluare din județ.

(Postat iunie 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top