11Miercuri, 8 aprilie 2015, începând cu ora 10.00, în incinta Pitești-Mall, va avea loc deschiderea evenimentului „Parada Liceelor. Târgul Universităților. Târgul ONG-urilor.”, organizat de Consiliul Județean al Elevilor Argeș. Acest proiect are ca scop prezentarea ofertei educaționale a unităților de învățământ liceal din județul Argeș și a climatului de desfășurare a orelor de curs din cadrul acestora, prin intermediul direct al elevilor.

Astfel, în cadrul „Paradei Liceelor” vor fi prezenți reprezentanți ai: Colegiului Economic „Maria Teiuleanu”, Colegiului Național „Alexandru Odobescu”, Colegiului Na.ional „Ion C. Brătianu”, Colegiului Național „Zinca Golescu”, Colegiului Tehnic „Armand Călinescu”, Colegiului Tehnic „Costin D. Nenițescu”, Colegiului Tehnic „Dimitrie Dima”, Liceului cu Program Sportiv „Viitorul”, Liceului de Arte „Dinu Lipatti”, Liceului Tehnologic „Astra”, Liceului Tehnologic „Constantin Brâncuși”, Liceului Tehnologic Construcții de Mașini Colibași, Liceului Tehnologic „Dacia”, Liceului Tehnologic „Mihai Viteazul”, Liceului Tehnologic Nr. 1 Mărăcineni, Liceului Tehnologic „Liviu Rebreanu” Mozăceni, Liceului Tehnologic „Petre Ionescu” Muscel, Liceului Tehnologic Vedea, Liceului Teoretic „Ion Barbu”, dar și ai Liceului Teoretic „Ion Cantacuzino”.
În cadrul „Târgului Universităților” vor participa universități de prestigiu din București, precum și Pitești, cu scopul de a demara dorința elevilor de a putea alege din multitudinea de oferte. Universitățile participante anul acesta sunt: Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul” București, Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre „BASARAB I” Pitești, Universitatea Politehnică din București, Universitatea din Pitești, Universitatea „Constantin Brâncoveanu” Pitești, Universitatea „Spiru Haret” București, Universitatea Româno-Americană București, Universitatea Tehnică de Construcții București și Universitatea Română de Științe și Arte „Gheorghe Cristea” București.

(Postat aprilie 2015)