12Dumitru Tudosoiu s-a retras din concursul pentru ocuparea funcţiei de inspector şcolar general al ISJ Argeş. Potrivit declaraţiilor sale, Tudosoiu va rămâne interimar pe funcţie până la finele anului şcolar, însă nu exclude posibilitatea de a susţine examenul pentru ocuparea funcţiei prin concurs, peste 2-3 luni de zile.

 


Luni, 16 martie, începând cu ora 10.00, la Ministerul Educației a avut loc, conform unei programări prealabile, concursul  pentru ocuparea funcției de inspector școlar general  pentru județele Argeș, Arad, Buzău și Botoșani. ”Văzând că subiectul e extrem de greu, selectat dintr-o și așa foarte stufoasă bibliografie (aproximativ 2000 de pagini!) – iar eu, între timp, a trebuit să-mi fac și datoria de inspector școlar general -  am întrebat comisia de examinare ce trebuie să fac pentru a mă retrage. Mi s-a spus: o cerere către președintele comisiei. Am considerat că e mai bine să mă retrag la acel moment, mai ales că nu aveam contracandidat! Într-o perioadă viitoare – pentru că o altă sesiune se va mai organiza în 2-3 luni de acum încolo - voi avea și mai mult timp să mă pregătesc. Ce implică asta? Voi rămâne inspector școlar general până la finele anului școlar,  doar dacă dl. ministru nu va dispune altceva.”, a declarat Dumitru Tudosoiu pentru www.criterii.ro.
(Postat martie 2015)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top