Sâmbătă, 6.12.2014, s-a desfăşurat în Argeş etapa județeană a celei de-a doua ediţii a Olimpiadei ”Lectura ca abilitate de viață”, conform Calendarului MEN. Această etapă  a olimpiadei a fost organizată la Școala Gimnazială ”Matei Basarab” Pitești, pentru elevii din învăţământul gimnazial și la Colegiul Tehnic ”Armand Călinescu” Pitești, pentru elevii din învăţământul liceal.
Deși în această zi a fost o mare sărbătoare creştină, Sfântul Nicolae, elevii argeşeni au participat într-un număr foarte mare (921 de elevi de la clasele V-XII). Pentru etapa națională, care se va desfășura în județul Bistrița–Năsăud, s-au calificat 4 elevi, conform Regulamentului specific de organizare. Întreaga activitate s-a desfășurat în condiții bune, fără evenimente, cu respectarea normelor metodologice în vigoare.
Felicitări tuturor elevilor participanţi, nivelul de pregătire al acestora fiind unul foarte ridicat!

Biroul de Presă al Inspectoratului Şcolar Judeţean Argeş
(Postat decembrie 2014)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top