Peste 1.000 de copii și profesori vor veni la sfârșitul acestei săptămâni în Argeș, elevii urmând să participe în perioada 4-12 aprilie la trei concursuri naționale de specialitate. Copiii veniți din toată țara vor participa la cele trei olimpiade naționale organizate la Pitești, respectiv concursul de informatică, limbi clasice și mecanică. Organizarea celor trei evenimente reprezintă un moment unic pentru autoritățile locale, și în special pentru învățământul argeșean, instituțiile implicate în organizare susținând că au luat toate măsurile care se impun pentru buna desfășurare a competițiilor școlare. Din păcate, răsplata pentru cei care obțin cele mai bune rezultate la olimpiade nu este nici pe departe pe măsura eforturilor depuse. Premiile acordate de Ministerul Educației olimpicilor reprezintă sume infime, care nu ajută cu mare lucru elevii. Spre exemplu, un elev care obține primul loc la o olimpiadă națională primește din partea ministerului un premiu de... 110 RON. Copiii care vor participa la olimpiadele organizate săptămâna viitoare la Pitești se pot considera totuși puțin mai norocoși. Pe lângă sumele acordate de minister, Primăria Pitești a alocat sume suplimentare pentru recompensarea acestora, astfel că la sumele câștigate se adăugă sume cuprinse între 300 și 50 RON, în funcție de locul obținut. Și Consiliul Județean va finanța premierea olimpicilor, acordând premii speciale pentru elevii cu rezultate la cele trei olimpiade.
(Postat aprilie 2014)