31Pe 15 ianuarie, de Ziua Culturii Naționale, Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” din Pitești a găzduit festivitatea de premiere a laureaților Concursului Județean de Creație Literară și Plastică ”Mihai Eminescu”. Concursul, la care au participat 248 de elevi din tot județul, s-a derulat pe trei secțiuni – poezie, proză și creație plastică, și pe trei grupe de vârstă: nivelul 1 (clasele III-IV), nivelul 2 (V-VI) și nivelul 3 (VII-VIII). Iată premianții:

Poezie
# Nivel 1
Premiul I: Comănescu Albert - Școala “Mihai Eminescu” – 100 de puncte
Premiul al II-lea: Slăvitescu Andrada - Școala “Mihai Eminescu”
Premiul al III-lea: Olteanu Teodora - Școala “Mihai Eminescu”
# Nivel 2
Premiul I: Popescu Bianca - Școala „Adrian Păunescu” - 100 de puncte
Premiul al II-lea: Stoenică Drăghici Antonia - Școala “Mihai Eminescu” și Tănăsescu Sonia Ioana - Școala “Nicolae Simonide”
Premiul al III-lea: Mihăiță Andra Georgiana - Școala “Tudor Vladimirescu”
# Nivel 3
Premiul I: Popa Alexandra Theodora - Școala “I. L. Caragiale” – 100 de puncte
Premiul al II-lea: Radu Mihaela Luminița - Școala Gimnazială „Petre Badea” Negrași
Premiul al III-lea: Mondoc Raluca - Școala “Mihai Eminescu”

Proză
# Nivel 1
Premiul I: Moţoescu Medeea și Pantazică Ruxandra - Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Pitești, ambele cu 100 de puncte
Premiul al II-lea: Pătrașcu Antonia Ștefania - Liceul Teoretic "Iulia Zamfirescu" Mioveni
Premiul al III-lea: Bodea Maria Isabelle - Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Pitești
# Nivel II
Premiul I: Cîcîilă Denisa-Georgiana - Școala Gimnazială Nr.1 Budeasa și Leonte Delia Ioana - Școala “Tudor Vladimirescu” -  ambele cu câte 100 de puncte
Premiul al II-lea: Rotaru Elena-Camelia - Școala Gimnazială Nr.1 Budeasa și Văduşel Ana – Maria - Școala Gimnazială Nr.1 Ştefăneşti
Premiul a III-lea: Capragiu Ristea Ioana Victoria - Școala “Tudor Vladimirescu”, Din Enya Jasmine -  Şcoala „Virgil Calotescu” Bascov și Smaranda Narcisa - Școala „Basarab I” Curtea de Argeș
# Nivel III
Premiul I: Bănică Alesia - Școala “Nicolae Simonide” și Vasiliu Anastasia - Școala Gimnazială ”George Topârceanu” Mioveni, ambele cu câte 98 de puncte
Premiul al II-lea: Cheru Andreea - Școala Gimnazială Nr.1 Ştefăneşti și Ivana Adnana - Școala “Mihai Eminescu”
Premiul al III-lea: Niţulescu Andra - Școala “Mihai Eminescu”

Creație plastică
# Nivel 1
Premiul I : Bobeanu Andrei - Școala “Mihai Eminescu” – 100 de puncte
Premiul al II-lea: Pârvu Maria - Școala “Mihai Eminescu”
Premiul al III-lea: Buga Anastasia - Școala “Mihai Eminescu”
# Nivel II
Premiul I: Nicuț Bianca Școala „Basarab I” Curtea de Argeș – 100 de puncte
Premiul al II-lea: Predescu Mara și Scorbureanu Patricia, ambele de la Școala “Mihai Eminescu”
Premiul al III-lea: Constantin Raluca Marilena și Preda Daria, ambele de la Școala “Mihai Eminescu”
# Nivel III
Premiul I: Diţă Andrada Nicoleta - Școala “Mihai Eminescu” – 100 de puncte
Premiul al II-lea: Pilatec Paulina Elena - Școala Gimnazială Nr.1 Mioveni
Premiul al III-lea: Dică Elena - Cristiana - Școala Gimnazială “Liviu Rebreanu” Mioveni

(Postat ianuarie 2018)  

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top