02În ultimii ani, orașul Topoloveni şi-a făcut simţit prezenta în peisajul economico-social al judeţului  prin numeroase iniţiative, unele chiar de pionierat, pe care autorităţile locale le-au iniţiat şi le-au implementat cu succes în oraşul nostru.

Provocare, implicare, asumare şi reuşită sunt atributele care descriu şi climatul educaţional din Liceul Tehnologic Topoloveni. Prin acţiunile noastre încercăm să venim astfel în întâmpinarea nevoilor pe care comunitatea locală, elevi, părinţi şi dascăli le exprimă şi dorim să facem cunoscute exemplele noastre de bună practică.
O permanentă  preocupare este aceea de a dezvolta un comportament tolerant, empatic şi participativ al copilului ce ne-a fost încredinţat să-l educăm. Avem o lungă tradiţie în derularea unor demersuri de natură social-umanitară şi de voluntariat. Este şi motivul pentru care, în această toamnă, s-a născut ideea unei noi iniţiative caritabile.
Proiectul ,,Sprijin pentru viaţă “a mobilizat timp de două luni toate energiile liceului nostru. S-a dorit a fi continuarea unei colaborări frumoase cu ,, Asociaţia PRO-VITA”- pentru copii născuţi şi nenăscuţi - Valenii de Munte-Prahova, beneficiară a altor două proiecte anterioare de succes: ,,Bucuria de a dărui” 2008 şi ,,Moș Crăciun la Valea Plopului”-2010.
De această dată s-au implicat şi au donat fonduri băneşti 400 elevi ai şcolii şi părinţii acestora, 50 cadre didactice, 7 parohii şi peste 200 de enoriaşi ai acestora, agenţi comerciali, întreprinderi individuale, firme de transport şi alte persoane fizice.
La finalul etapei de colectare de fonduri şi produse, valoarea totală a proiectului s-a ridicat la 24.897 lei.
Pe data de 11.10.2017, o delegaţie de profesori din  Liceului Tehnologic Topoloveni , însoţită de reprezentantele I.S.J. Argeş- Inspector Şcolar General Adjunct-prof. Crişan Mihaela şi Inspector pentru Învăţământul Primar-prof. Biculescu Florina, s-au deplasat la Valea Plopului –jud. Prahova pentru a oferi darurile celor peste 400 de suflete găzduite la acest centru social: copii abandonaţi, copii cu deficienţe, copii ai străzii, tineri alungaţi din orfelinate, gravide sau mame alungate de familiile lor, victime ale violenţei domestice, bătrâni şi copii cu handicap.
Ajutorul a constat în alimente, medicamente de uz general, produse pentru igienă personală, aparatură electrocasnică, vase de sticlă, rechizite, detergenţi, borcane cu conserve, gemuri, dulceţuri, 40 kg. miere, precum şi suma de 12.000 lei pentru achiziţionarea unei centrale termice.
Chipurile pline de recunoştinţă ale tuturor celor ce trăiesc în acest aşezământ social şi binecuvântarea părintelui Nicolae Tănase - întemeietorul, ocrotitorul şi binefăcătorul acestora, ne-au convins că am reuşit să facem o bucurie unor semeni de-ai noştri pe care  soarta i-a pus la grea încercare.
Mulțumim pe această cale tuturor instituţiilor implicate: I.S.J.Argeș, elevilor şi părinţilor elevilor de la Liceul Tehnologic Topoloveni, cadre didactice de la Liceul Tehnologic  Topoloveni, cadre didactice de la Clubul Copiilor Topoloveni, firma de transport MATDAN-Piteşti, S.C. Malvintex SRL, S.C. Omina Farm  Impex SRL, I. I. Şerban Maria –Topoloveni, preoţilor şi enoriaşilor parohiilor – Catedrala ,, Sf. Gheorghe”, Viţicheşti, Inuri, Goleştii-Badii,  Beleţi, Poiana Lacului, Gorganu de Sus.
Toţi aceştia au făcut ca lumina apropiatelor sărbători de iarnă să strălucească şi mai frumos pe chipul şi în sufletul atât al celor care au dăruit, dar mai ales în al celor care au primit.                                 

Coordonator proiect, Prof. Niţescu Antonela, Liceul Tehnologic Topoloveni
Prof. Ducan Elena-Liliana - voluntar, Școala Gimnazială Dârmănești
(Postat noiembrie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top