carte seoTraim intr-o perioada a tehnologiei, a internetului, unde mediul online este mai peste tot prezent, astfel incat toate acestea influenteaza felul si modul in care se desfasoara diverse activitati.

Astazi orice informatie este la un singur click distanta pentru a fi gasita. De altfel este si era informatiei, nu-i asa? Cum putem gasi mai usor ceea ce ne intereseaza decat folosind un motor de cautare? Fiecare persoana a auzit de Google – acesta fiind cel mai important si popular motor de cautare.
motor de cautareAtunci cand se efectueaza o cautare, indiferent ca este vorba despre un produs, solutia pentru a rezolva unele probleme sau diferite raspunsuri, Google devine cel mai bun si de incredere prieten. Acesta furnizeaza cele mai relevante si utile raspunsuri, astfel incat de putine ori ajungem pe a doua pagina a rezultatelor de cautari, accesand mereu primele.
Avand in vedere toate aceste aspecte, locul unei afaceri de succes este in randul primelor rezultate generate de Google. Insa, cum poate ajunge un site sa fie atat de bine pozitionat? Solutia este SEO.
Practic, SEO (Search Engine Optimization) reprezinta procesul prin care un site reuseste sa fie mai vizibil pentru Google, dar in acelasi timp si pentru utilizatorii de internet a carui continut se adreseaza.
Pentru a intelege mai multe despre SEO si beneficiile aduse unei afaceri vom discuta cu cei in masura sa ofere cele mai bune informatii, profesionistii din echipa E-Advertising. Acestia reprezinta o agentie de marketing digital de top, ce activeaza deja de multi ani in Romania si de a caror servicii s-au bucurat peste 700 de clienti, fiind cea mai buna dovada a experientei si a importantei SEO pentru zona business.
optimizareOrice om de afaceri trebuie sa inteleaga faptul ca potentialul de clienti este unul foarte ridicat in zona online. Foarte multi dintre acestia cauta diverse raspunsuri la intrebari. Astfel, e o buna oportunitate de a atrage un trafic crescut pe site. Cum? Printr-un continut valoros, care sa le ofere informatii utile.” a precizat Catalin Sotropa, Manager al Departamentului de Content Writing E-Advertising.
Este de ajuns sa ai un trafic ridicat? Cu siguranta, raspunsul este nu. Atunci cand vine vorba despre afaceri, vanzarile sunt cele care conteaza cu adevarat, fiindca cifrele vorbesc. Prin urmare, e foarte important ca in cadrul site-ului respectiv sa ajunga persoanele care au nevoie de produsele si serviciile oferite.
Altfel spus, in spatele oricarei strategii de marketing de succes trebuie sa stea doua intrebari foarte importante: „cine e clientul meu?”, „cum il gasesc?”. Raspunzand la acestea se poate implementa o strategie de marketing cat mai eficienta.

(Postat septembrie 2017)

 

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top