22În perioada 24-28 aprilie 2017, judeţul nostru a fost gazda Olimpiadei naţionale de limba engleză. Din toate judeţele ţării şi din municipiul Bucureşti au participat 319 elevi, 44 de profesori însoţitori şi 36 de profesori care au făcut parte din comisia centrală.
Deschiderea festivă a avut loc luni, 24 aprilie 2017, la Universitatea ,,Constantin Brâncoveanu’’ din Piteşti iar premierea s-a desfăşurat cu fast tot la Universitatea ,,Constantin Brâncoveanu’’, joi, 27 aprilie 2017, la ambele evenimente specifice olimpiadei naţionale onorându-ne cu prezenţa oficialităţi argeşene, inspectori generali din Ministerul Educaţiei Naţionale, cadre universitare dar şi reprezentanţi ai Ambasadei SUA.
Probele de concurs s-au desfăşurat la Colegiul Naţional ,,Alexandru Odobescu’’ din Piteşti.
Lotul olimpic argeşean a fost alcătuit din 6 elevi, aceştia obţinând rezultate meritorii, care au făcut cinste judeţului nostru. Astfel, Ondrea Alexandra Ioana, de la Colegiul “Zinca Golescu” (clasa a X-a), a obţinut locul al III-lea, ceilalţi componenţi ai lotului - Nicolaescu Horia Nicolae, cls. a IX-a, Colegiul “Zinca Golescu”, Dinescu Teodora Elena, cls. a X-a, Colegiul “ I.C. Brătianu”, Banu Miruna Elena, cls. a XI-a, Colegiul „I.C. Brătianu” şi  Preda Andrada Elena, cls. a XII-a, Liceul Ion Mihalache – Topoloveni, obţinând menţiuni speciale.
Organizatorii au oferit elevilor şi profesorilor un program deosebit după desfăşurarea probelor de concurs. De remarcat că absolut toţi participanţii (elevi şi profesori) au primit seturi de cărţi precum şi numeroase alte obiecte şi produse.

(Postat aprilie 2017)       

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top