42Directorul Școlii “Nicolae Simonide” din Pitești, prof. Ion Miu, aduce critici dure la adresa modului de organizare a concursului pentru ocuparea posturilor de directori de școli și a metodologiei acestuia. Mai mult, sătul de ”aberațiile din învățământul românesc”, după cum spune, domnia sa și-a înaintat demisia din funcția de conducere, pe care o deține de 12 ani.
”Conform legii, necesitatea unui concurs e evidentă și legea trebuie aplicată. Motivul principal este acela că un director de școală să aibă în plus legitimitatea de a fi numit și de a încheia contract cu Inspectoratul Școlar și cu Primăria, pentru a manageria unitatea de învățământ. Faptul că s-a hotărât intempestiv să se țină acest concurs, când, peste puțin timp, acest Guvern dispare, e dovada unei rele intenții, care n-ar trebui să fie specifică unui intelectual de anvergură cum ar trebui să fie Ministrul Învățământului. Timpul necesar pregătirii pentru acest concurs este insuficient, în condițiile în care doar depunerea on-line a dosarului durează enorm. Timpul dedicat studiului efectiv este aproape nul, cu toate problemele pe care un director trebuie să le rezolve la început de an școlar. Mai mult, sursele precizate în bibliografie sunt aproape imposibil de găsit. Perioada aleasă pentru desfășurarea acestui concurs este mai mult decât inoportună, bulversând, în funcție de cine va câștiga concursul, orarul, încadrarea profesorilor, mai ales a suplinitorilor, unii dintre aceștia din urmă fiind în situația de a nu mai avea ore deloc, de a rămâne pe dinafară. Greșeala este a parlamentarilor, care au dat o lege (ca multe altele) fără metodologie aplicabilă. Tipic românesc: legi în principiu bune, dar inaplicabile realității existente. BAC-ul, orice examen de oriunde, se poate da și a doua oară. În cazul de față, nu. Consider că acest concurs este neconstituțional prin multe prevederi care încalcă drepturile fiecăruia dintre noi.  În ceea ce mă privește, fără legătură cu acest concurs, mi-am înaintat demisia din funcția de director. Am obosit, pentru că trebuie să mă ocup de foarte multe lucruri neesențiale pentru școală. Oricum, eu nici nu mă pot prezenta la acest concurs, neavând calitatea de expert, una din condițiile obligatorii la depunerea dosarului. Eu nu mă pot numi expert după 12 ani de directorat și mi-a fost jenă să mă numesc ”expert” alături de alții, care au această calitate. Mi-a fost jenă să fac parte din aceeași categorie! Cred că am o experiență vastă și la catedră, și ca director, și nu îmi place deloc ceea ce se întâmplă. Poate demisia mea este și o formă de protest.”, a încheiat profesorul Ion Miu.

(Postat septembrie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top