# Proiect educațional județean, ediția I
18„Copiii sunt creativi în mod natural şi doar aşteaptă atmosfera propice pentru a-şi manifesta creativitatea.” I.C. Gowan şi G. D. Demons
În anul școlar 2018-2019, Grădinița cu Program Prelungit “Primii Pași” din  Pitești este parte în proiectul educațional județean “Toamna, fiica cea bogată”.

Toamna, anotimpul bogăţiei, poate constitui o sursă de creativitate. Varietatea multicoloră a inspirat întotdeauna mintea și gândirea copilului, dornic să se afirme potrivit vârstei și preocupărilor lui. Toamna este o bogăţie atât materială, cât şi spirituală.
Prin utilizarea diferitelor tehnici specifice desenului şi picturii şi prin varietatea materialelor folosite în tehnica colajelor, contribuim la stabilirea unei punţi de legătură între plăcut şi util. Toate acestea converg la crearea unei lucrări originale, înlăturând monotonia şi tipizarea în lucru şi conduc la dezvoltarea spiritului estetic şi creativităţii elevilor.
Scopul proiectului: afirmarea, cunoaşterea şi stimularea potenţialului artistico-plastic al copiilor din învăţământul  preșcolar.
Obiectivele:
- Optimizarea unor elemente de comunicare cu parteneri incluși în proiectul educațional;
- Promovarea unei atitudini corespunzătoare a preșcolarilor față de persoanele aflate în suferință;
- Descoperirea de către preșcolari a elementelor mediului înconjurător și valorificarea acestora pentru realizarea unor produse;
-  Stimularea expresivităţii şi creativităţii copiilor prin activităţi de exprimare artistico - plastice;
- Afirmarea, cunoaşterea şi stimularea potenţialului artistico-plastic al elevilor din învăţământul  preşcolar și primar;
- Consolidarea unor deprinderi şi abilităţi practice-gospodărești specifice nivelului de dezvoltare al copilului;
-  Cunoaşterea şi înţelegerea frumosului din natură, artă şi viaţă socială.
Organizatori: Inspectoratul școlar Județean Argeș, G.P.P. „Primii Pași” Pitești, G.P.P. „Rază de Soare Pitești, G.P.P. „Floare de Colț” Pitești, Casa Corpului Didactic Argeș, “Salvați copiii” – filiala Argeș.
Coordonatori:
Prof. Hernest Adrian - inspector școlar activități extrașcolare, ISJ Argeș;
Prof. Toma  Georgeta - inspector educație timpurie, ISJ Argeș;
Prof. Stoian Lidia - director G.P.P. „Primii Pași”;
Prof. Bogdan Ștefania - director G.P.P. „Rază de Soare”;
Prof. Teodor Minciună - director G.P.P. „Floare de Colț”;
Prof. Deonise Corina – Liceul Tehnologic Nr.1 Mărăcineni.

(Postat decembrie 2018)