scoala de excelenta atelierul lui mos craciun 1”În  tinerețe, fă-ți provizii de fapte bune, iar la bătrânețe, de înțelepciune”, spune un proverb grecesc.
Școala nu e doar un loc în care viitorul adult acumulează informații din diferite domenii, ci reprezintă un spațiu al formării unei personalități complexe, un loc privilegiat în care tinerele vlăstare se pregătesc pentru viață. Aici copiii învață să fie oameni adevărați, să devină sensibili la nevoile altor semeni și descoperă cum pot fi chiar ei de ajutor.
Sub semnul dorinței de a face bine și de a dărui zâmbete și bucurii copiilor din familii defavorizate, la Școala Gimnazială de Excelență ”Sfânta Muceniță Filoteea ”din Pitești s-a deschis ”Atelierul lui Moș Crăciun”. Este un proiect care se va derula în perioada  15 noiembrie – 12 decembrie 2019 în colaborare cu ”Asociația mamelor argeșene” (AMA), coordonată de doamnele Dicuț Maria  și Niță Elena. Scopul proiectului este dublu : caritabil și filantropic. Într-o atmosferă care te duce cu gândul la atelierul de jucării al lui Moș Crăciun și la copilărie, elevii noștri confecționează din materiale diverse , majoritatea ecologice, diferite produse: ornamente de Crăciun, felicitări, bijuterii, desene. Din vânzarea acestora în cadrul unei licitații se dorește obținerea sumelor necesare atingerii celor două obiective : ajutorarea copiilor din câteva familii cu posibilități materiale foarte reduse și organizarea unei excursii în care vor merge toți participanții la proiect. Spiridușii Moșului, copii din toate clasele școlii, lucrează cu bucurie și ingeniozitate, animați de gândul că vor putea aduce zâmbete, crâmpeie de fericire și în sufletele celor mai puțin norocoși.
În aceeași perioadă, pe data de 20 noiembrie, la școala noastră a fost marcată ”Ziua drepturilor copilului”. Activitatea , pregătită și coordonată de doamna profesoară Mirela Oanea, directorul școlii, a adus în atenția elevilor importanța cunoașterii și respectării drepturilor copilului precum si câteva aspecte din istoria luptei pentru legalizarea acestora la nivel mondial. Școlarii au mai aflat, printre altele, că în anul1989 țara noastră a aderat, după o pregătire îndelungată, la Convenția Internațională a Drepturilor Copilului, iar în 1990 demersul a căpătat temei legal prin legea numărul 18.
Organizată interactiv, mai ales prin joc, activitatea s-a focalizat pe cele trei drepturi fundamentale ale copiilor: dreptul la educație, dreptul la informare și dreptul la identitate. Elevii Mara Bidian, Vlad Șufariu, Ilie Popescu din clasa a V-a și Teofana Buicea din clasa a VI-a au prezentat lucrări eseistice despre drepturile copilului și egalitatea de șanse . Au urmat dezbateri prin care participanții și-au exprimat  liber ideile și au înțeles mai profund atât rolul și importanța acestor drepturi, cât și necesitatea respectării lor.
Prin impactul pe care îl au  asupra copiilor, cele două manifestări educative contribuie la formarea armonioasă a personalității elevului, în vederea integrării eficiente în viața socială.

Prof. limba și literatura română, Liliana Ciobanu
Școala Gimnazială de Excelență ” Sfânta Muceniță Filoteea”
(Postat decembrie 2019)