raza de soare 1 decembrieÎn preajma Zilei Naționale a României preșcolarii Grupei Mijlocii – “Îngerașii” de la GPP „Rază de Soare” Pitești au derulat proiectul de activitate extracurriculară “Ziua Națională a României, ziua tuturor românilor”.
În cadrul proiectului a fost realizată o prezentare ppt despre însemnătatea Zilei Naționale, a urmat un program de audiții de cântece patriotice, apoi activități practice (desene cu motive tradiţionale, flori colorate în culorile drapelului), la final preșcolarii primind semne de carte cu motive tradiționale.
Obiectivele proiectului au fost cunoașterea semnificaţiei zilei de 1 Decembrie – Ziua Naţională a României, cunoașterea paşilor prin care s-a format România Mare, înțelegerea importanţei acestui eveniment, recitarea de cântece specifice, dezvoltarea aptitudinilor şi înclinaţiilor artistice ale preșcolarilor.

(Postat decembrie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top