raza de soare culori 1Culorile joacă un rol foarte important în viaţa oamenilor. Acestea nu influenţează doar alegerea hainelor sau decorarea locuinţelor, ci acţionează şi asupra stării de spirit şi a stărilor sufletești. Roșul semnalează emoții intense, galbenul este asociat cu fericirea și optimismul, albastrul este culoarea liniștii și a calmului, verdele dă energie și are un efect relaxant.
În cadrul G.P.P ,,Rază de Soare” din Pitești s-a desfășurat un proiect tematic care s-a numit ,,Artă și culoare”. Copiii au fost încântați să dedice fiecare zi a săptămânii unei culori, îmbrăcându-se corespunzător. Au desfășurat diverse activități menite să pună în evidență fiecare culoare: desen, modelaj, pictură, colaje.
Culoarea are un impact emoțional asupra tuturor. Așadar mediul stimulativ creat în cadrul acestui proiect a reușit să ofere echilibru și să încurajeze creativitatea.

Prof. Prepeliță Laura
G.P.P. ,,Raza de Soare” Pitești
(Postat noiembrie 2019)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top