raza de soare 2Programul educaţional de protecţie a mediului „Patrula de Reciclare” are ca scop creșterea gradului de informare în domeniul protecției mediului şi promovarea beneficiilor colectării selective a deşeurilor de echipamente electrice şi electronice (denumite în continuare „DEEE”) în rândul publicului larg. Programul este adresat tuturor unităților de învăţământ preşcolar, şcolar şi liceal din România.

Sub îndrumarea profesorului coordonator, Tiţa Elena, Patrula școlară a G.P.P. “Rază de Soare” Pitești a pus în practică propriile activități - educative, de informare, de creație, pentru a-și informa comunitatea despre cât de important este să colecteze selectiv DEEE și pentru a încuraja obiceiul de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice. De asemenea, Profesorii Coordonatori și preşcolarii înscriși în Patrula de Reciclare au desfășurat activităţi constante de colectare de deșeuri de echipamente electrice si electronice mici (greutatea medie de 10 kg/bucată), baterii şi acumulatori portabili, lămpi şi becuri, la containerele de colectare din incinta fiecărei unități şcolare.
În anul școlar 2017-2018, Patrula de reciclare de la G.P.N. Nr. 9 Pitești -structură a G.P.P. “Rază de Soare”, coordonaţi de prof. Tiţa Elena, a colectat și selectat materiale reciclabile. Ni s-au alăturat preșcolarii de la grupa Căpșunica, îndrumați de d-na prof. Sima Daniela.
Copiii au participat la activități de colectare de becuri, neoane, baterii, aparate mici electrocasnice.
Prin astfel de activități se formează comportamente trainice și copilul devine conștient de locul lui în mediu, de importanța lui în protejarea resurselor naturale.
Am desfăşurat la nivel de unitate: activităţi pe baza broşurilor; creaţii şi expoziţii de postere, fluturaşi, desene sau fotografii pe tema colectării; crearea unui panou al Patrulei de reciclare în şcoală; ,,Curăţenia de Sărbători’’- la sfârşit de an şi în primăvară; organizarea de activităţi, de exemplu, ,,Ziua Pământului” sau în cadrul săptămânii ,,Şcoala Altfel”; activităţi de atragere a colegilor şi prietenilor ca ,,prieteni ai Patrulei”; acţiuni stradale de informare a populaţiei asupra pericolelor păstrării şi debarasării necorespunzătoare de DEE; activităţi ecologice în aer liber; mobilizarea părinţilor care să implice colegii de la locul de muncă să colecteze DEE pentru patrulă.
Ca o încununare a lucrului în echipă, ne alăturam patrulelor de reciclare din județul Argeș care au obținut premiul al II-lea la nivel național.

Director: Ştefania Bogdan
Prof. Elena Tiţa