19Cu ocazia sărbătorilor Pascale, elevii Școlii Gimnaziale ”Virgil Calotescu” Bascov au participat, în cadrul parteneriatului dintre unitatea noastră școlară și  Clubul Copiilor Găești, la Concursul de pictură icoane pe sticlă. Elevii echipei Școlii Bascov (Șerban Denisa - clasa a II-a, Țârdea Andreea - clasa a II-a, Cristina Alexandra - clasa a III-a, Stan Alexia - clasa a III-a, Rădoi Sarah - clasa a III-a, Rizea Antonia - clasa a IV-a, Matei Ștefan - clasa a VI-a, Rizea Alexandru- clasa a VI-a, Safta Ana - clasa a VI-a, Mihalache Oana     - clasa a VI-a, sub îndrumarea profesorilor coordonatori Rizea Minerva, Ion Valeria și Manole Maria, a obținut Locul I la acest concurs.

”Ecoatitudine” – ediţia 2017
În cadrul acordului de parteneriat încheiat între Școala Gimnazială ”Virgil Calotescu” Bascov și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Servsal Argeș, conform obiectivelor parteneriatului, s-a dat startul pentru colectarea bateriilor uzate, a deșeurilor electrice, electrocasnice și electronice mici.
În cadrul parteneriatului, d-na director a școlii noastre, prof. Minerva Rizea și prof. coordonator al proiectului la nivelul unității școlare, documentarist Briceag Paula, vor desfășura în cadrul Centrului de Documentare și Informare Bascov ore de ecologie, în care se vor prezenta elevilor modalitățile, importanța și obligațiile ce le revin, cu privire la selectarea deșeurilor, inclusiv a bateriilor uzate și a deșeurilor electrice, electrocasnice și electronice mici.
În speranța unei susțineri fructuoase, echipa micilor ecologiști a școlii noastre a ales următoarea epigramă a lui Constantin Enescu, dedicată tuturor colegilor, părinților și de ce nu, întregii comunități:
Agent ecologic
Râul curge cu splendoare,
Dar ”cară” și poluare,
Că omul nu înțelege
Că ce seamănă ... ”culege”...

Exerciţiu în caz de incendiu
La începutul lunii aprilie 2017, în cadrul Școlii Gimnaziale ”Virgil Calotescu” Bascov s-a desfășurat exercițiul de evacuare în caz de incendiu. Astfel, la semnalul prelungit al soneriei s-a trecut la evacuarea  personalului urmărindu-se următoarele aspecte:
# Elevii au părăsit clădirea sub supravegherea profesorului. S-au utilizat toate căile de evacuare şi salvare fără pericole. Nu s-au luat alte obiecte (ghiozdane, obiecte de vestimentaţie, etc.).
# Locul de adunare a personalului a fost terenul de sport marcat.
# Cadrele didactice au iești cu cataloagele, pentru a se realiza prezenta elevilor evacuați din sălile de clasă.
# Elevii au primit informații cu privire la comportamentul pe care trebuie să-l aibă în caz de incendiu şi anumite pericole la care pot fi supuşi (de exemplu: să se deplaseze cât mai aproape de podea în încăperile cu fum; semnificaţia uşilor închise ca protecţie contra propagării fumului şi căldurii; stingerea focului de pe hainele incendiate cu o altă haină sau prin rostogolire pe podea, interzicerea utilizării liftului în caz de incendiu).
Exercițiul de evacuare în caz de incendiu s-a încheiat printr-o demonstrație în fața elevilor a modului de folosire a extinctorului, pentru stingerea incendiilor.

(Postat aprilie 2017)