13Proiectul educaţional “Avem un singur dor… Dor de Eminescu!”, derulat în luna ianuarie la Şcoala Gimnazială “Virgil Calotescu” Bascov, a reunit elevi de la ciclurile primar şi gimnazial.
Copiii au compus propriile lor poezii pe tema eminesciană, dna director Minerva Rizea mergând pe ideea că…"niciodată nu se ştie de unde se naşte un alt Eminescu! S-au citit referate pe tema eminesciană, au avut loc recitări de poezii dar şi vizionarea unui film despre prietenia dintre Creangă şi Eminescu.
Profesorii coordonatori ai activităţii: dir. prof. Minerva Rizea, dir. adj. prof. Ion Valeria, prof. Grigore Nicoleta, prof. Moldovan Anda, prof. Ruta Cătălina, prof. Duţu Mariana şi bibliotecar Briceag Paula.

(Postat ianuarie 2017)