14Sub deviza “Suntem mici, dar ne pasă! Pământul e casa noastră!”, la mijlocul lunii iunie elevii Școlii Gimnaziale “Virgil Calotescu” Bascov au fost implicați în proiectul de parteneriat interjudețean cu titlul „Ne jucăm, reciclăm, natura protejăm!”.
Partenerii proiectului sunt Inspectoratul Școlar Județean Argeș, Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița, iar unitățile aplicante, alături de Școala Bascov, sunt GPP Bascov, GPP „Pui de Lei” Pitești, Școala Gimnazială „Spiru Haret” – GPN Braniștea – Dâmbovița, Școala Gimnazială „Mircea Eliade” Pitești.

“Mate-rural”
Şcoala Gimnazială ,,Virgil Calotescu“ Bascov, în parteneriat cu
Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş, Consiliul Local şi Primăria Bascov a organizat Concursul județean de matematică “Mate-rural”, inclus în Calendarul activităţilor educative la nivel judeţean pe
semestrul al II-lea. Coordonatorii proiectului au fost prof. Minerva Rizea, director Școala Bascov, prof. Ioan Tomozeiu, dir. Adj. Școala Bascov, Prof. Constantin Diaconescu, catedra de Matematică, Prof. Florian Truță, prof. Ionela Răducanu.

Copilărie fericită!
1 Iunie, Ziua Copilului, nu avea cum să treacă neobservată la Școala Bascov. Sub supravegherea dascălilor, copii s-au întrecut în diverse concursuri sportive, au desenat pe asfalt, ori au înălțat zmee, au cântat și au recitat poezii.
Tot în luna iunie, elevii Școlii ,,Virgil Calotescu“ au depus coroane de flori la Monumentul Eroilor, cu ocazia Zilei Eroilor, dar au luat parte și la un util exercițiu de evacuare în caz de incendiu.

,,Impuls Perpetuum”
La Concursul de fizică şi chimie pentru elevii din mediul rural ,,Impuls Perpetuum’, desfăşurat sâmbătă, 28.05.2016, la Liceul Tehnologic ,, Astra’ din Piteşti, la care au participat și elevii Școlii Gimnaziale „Virgil  Calotescu” Bascov, s-au calificat la etapa națională următorii elevi, sub îndrumarea colectivului de cadre didactice fizică-chimie al unității noastre școlare:
CAZACU  SAMIRA    - clasa VI-a, prof. îndrumător Tomozeiu Ioan
LAZĂR  MIHAIL - clasa a VII-a, prof. îndrumător Tomozeiu Ioan, Stanciu Ecaterina.

(Postat iunie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top