38Centrul Cultural Mioveni va găzdui în perioada 11 - 12 noiembrie a.c., cea de-a IV-a ediţie a Concursului Naţional al Grupurilor Vocal-Folclorice Bărbăteşti "Dorel Manea", eveniment organizat de Primăria şi Consiliul Local Mioveni, Centrul Cultural Mioveni, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş şi Casa de Cultură a Sindicatelor "Dacia", din Mioveni.Programul evenimentului:Vineri, 11 noiembrie, ora 18:00 - concurs:
 “Brâutețul”, Celaru - Dolj, „Bujorelul”, Drăgăneşti - Olt, „Burnașul” - Alexandria, Teleorman, „Cununa Domneștiului” - Domneşti, Argeş; „Glasul Odăieșilor” - Vânători, Galaţi; „Moștenitorii” - Vâlcea; „Miorița”, Jugur – Poienarii de Muscel - Argeş; „Rapsozii Oltului de Jos” - Drăgăneşti, Olt, „Rapsozii Prahovei”, Ploieşti – Prahova.
În recital: „Craii Măgurii” - Bucea - Cluj (Marele premiu al Concursului “Dorel Manea”, ediţia 2015).Sâmbătă, 12 noiembrie, ora 18.00 - Festivitatea de premiere şi Gala laureaţilor: Grupul vocal-bărbătesc „Doruri Muscelene”, Orchestra „Doina Argeșului”, Ansamblul folcloric „Dorul” şi soliştii: Cristina Turcu-Preda, Graţian Bădescu, Rebeca Simion, Georgeta Chiţoran, Zina Ghiţulescu.Intrarea este liberă!

(Postat octombrie 2016)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top