La iniţiativa profesoarei de limba engleză Loredana Ivan, de patru ani, dascălii şi elevii de la Şcoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” desfăşoară în luna decembrie un proiect menit să aducă puţină bucurie copiilor proveniţi din familii cu o situaţie materială precară. Dincolo de aspectul umanitar, proiectul „Dăruieşte din suflet pentru un suflet” încurajează spiritul creativ, ideea de lucru în echipă, colaborarea şi conlucrarea dintre profesori şi elevi.
„Concret, elevii şi profesorii din şcoala noastră au organizat diverse acţiuni prin care s-au strâns banii pentru cadouri pe care le-am oferit copiilor cu burse sociale din instituţia noastră de învăţământ. Pachetele au constat în alimente tradiţionale de pe masa fiecărui creştin în ziua naşterii Domnului, ajutându-i astfel nu doar pe copii, ci şi pe familiile acestora. Astfel, colectivul de profesori al şcolii noastre a organizat spectacole de dans, interpretare, teatru, împreună cu artiştii Teatrului „Al. Davila”. Pe holurile şcolii am organizat expoziţii cu vânzare cu obiecte executate de elevii noştri: picturi pe sticlă, obiecte artizanale, felicitări etc. Din păcate, în decembrie anul trecut nu am putut organiza aceste spectacole la Teatrul „Al. Davila”, însă nu ne-am dat bătuţi. În sala de festivităţi a şcolii sau pe terenul de sport au fost organizate spectacole, concursuri pe diverse teme şi întreceri sportive. Profesori şi elevi, s-au implicat într-un fel sau altul şi ţin să le mulţumesc pe această cale. Am avut, bineînţeles, susţinere necondiţionată de la dnii directori Dinculescu Dragoş şi Logel Dumitru, coordonatorii proiectului. Evident, proiectul va continua în fiecare an şi de fiecare dată când există copii aflaţi în nevoie”, ne-a declarat Loredana Ivan.

(Postat ianuarie 2015)