mircea cel batran targCe înseamnă sărbătorile de iarnă pentru majoritatea oamenilor? Cadouri, bucurii, stresul cumpărăturilor, vise și realizări. Cam așa ar putea fi percepute sărbătorile de iarnă, în funcție de starea psihică sau chiar fizică și de ceea ce mai înseamnă, cu adevărat, spiritul Crăciunului pentru fiecare dintre noi.
În data de 19 decembrie 2019, la Școala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" Pitești, sărbătorile de iarnă au primit alte semnificații: emoție, bucurie, dăruire, implicare! Aceste cuvinte definesc mobilizarea imensă demonstrată astăzi, la a doua ediție a Târgului de Crăciun. Scopul caritabil al proiectului "Dăruiește din suflet pentru un suflet!" ne-a adus împreună: copii, părinți, bunici, cadre didactice și am înțeles că doar împreună, cu iubire și bunătate, putem aduce un strop din magia sărbătorilor în casele copiilor mai puțin norocoși. Ajutați de părinți, elevii s-au transformat în ajutoare de nădejde ale Moșului, învățând să dăruiască, dar și să prețuiască adevăratele valori morale pe care dorim să le cultivăm.
Din cele 58 de clase existente, 49 și-au amenajat standuri cu produse de vânzare, în timp ce alții s-au alăturat proiectului alegând să doneze. Cu ajutorul părinților, al bunicilor, al profesorilor și învățătorilor, standurile au fost amenajate cu globulețe, beteală, instalații luminoase, reușind să creeze astfel o atmosferă de sărbătoare. Au fost puse în vânzare decorațiuni realizate manual, felicitări, diverse sortimente de prăjituri, pâine de casă, cozonac, ceai, etc.
Copiii au fost încântați să participe la această activitate extrașcolară. Toți și-au pus creativitatea la încercare, dar în același timp, au râs, au glumit și s-au întrecut în arta vânzării de produse de Crăciun, unele mai ingenioase ca altele. Au scris mesaje prin care să atragă participanții la standuri, unii s-au îmbrăcat în costume populare, iar câțiva chiar în Moș Crăciun.
Banii strânși au fost folosiți pentru a oferi pachete de Crăciun elevilor din școală care beneficiază de burse sociale și medicale sau care provin din familii cu posibilități materiale reduse. Produsele care nu s-au vândut la târg au fost donate în scop caritabil Complexului de Servicii pentru Copii cu Handicap Trivale, Pitești.
Un alt aspect, demn de menționat, este faptul că majoritatea profesorilor și învățătorilor (85%)  au participat activ în derularea acestei activități, iar echipa managerială a coordonat eficient și susținut organizarea târgului, astfel încât totul s-a desfășurat cursiv și fără probleme, iar obiectivul proiectului a fost atins.
Acest proiect nu a fost o competiție, ci a oferit șansa de întinde mâna unor copiii care au nevoie de mai multă bucurie și am reușit să realizăm un eveniment de o anvergură fără precedent.

Director, Prof. Dragoș Dinculescu
(Postat decembrie 2019)