25Colegiul Economic „Maria Teiuleanu” din Pitești a aniversat pe 24 noiembrie 118 ani de existență. Ca în fiecare an, directoarea unității, Iulia Mielcescu, colectivul didactic și elevii colegiului au pregătit o serie de manifestări dedicate momentului aniversar.

În cursul dimineţii, elevii au fost la cripta din cimitir, unde îşi doarme somnul de veci Maria Teiuleanu, depunând coroane de flori în semn de omagiu. Programul manifestărilor a continuat apoi în incinta colegiului. Evenimentul a fost deschis prin oficierea unei slujbe religioase pentru împlinirea celor 118 ani de existenţă, pentru memoria Mariei Teiuleanu şi pentru profesorii care au predat de-a lungul timpului aici şi care au trecut în nefiinţă. Printre invitaţi s-au numărat europarlamentari,deputați, reprezentanţi ai administraţiei locale şi ai unor instituţii din Piteşti, inspectori de la ISJ Argeş, consilieri locali, reprezentanţi ai Universităţii din Piteşti şi ai Universităţii Constantin Brâncoveanu, părinţi, elevi, cadre didactice etc. Directoarea colegiului, Iulia Mielcescu, le-a oferit foştilor profesori, dar şi invitaţilor diplome în semn de respect şi mulţumire. Nelipsit în fiecare an, fostul director şi profesor Florea Guţă, cel care a scris monografia colegiului, intitulată  ”Un drum mai lung decât un secol”, a vorbit despre importantul rol jucat de liceu în viaţa oraşului. Elevi talentaţi ai colegiului au oferit un program artistic special, iar la final invitaţii s-au putut bucura de o expoziţie culinară tradiţională pregătită de elevii colegiului.

(Postat decembrie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top