09Vineri, 29.09.2017, Colegiul Economic „Maria Teiuleanu” Pitești a fost gazda delegației Liceului “Joseph Pernock” din Martinica, țară parteneră în cadrul  proiectului european ERASMUS + “Stop Violence at School by Arts, Handicrafts and Sports”, nr. ref. 2014-1-FR01-KA201-008818, care s-a implementat în cadrul instituției noastre în perioada 2014-2016.

Domnul director al Liceului Joseph Pernock, profesorul Christian Bornil, nu a putut participa la mobilitatea proiectului care s-a desfăşurat în România, în octombrie 2015. Deși proiectul s-a încheiat, legăturile dintre cele două licee au continuat. Vizita domnului director a avut drept obiectiv obținerea de informații utile despre sistemul educativ din România: parcursul educativ al elevilor, mijloacele didactice pe care profesorii din România le utilizează în  demersul didactic și impactul pe care îl au proiectele ERASMUS + asupra succesului școlar al elevilor. La final, după dezbateri şi întâlniri, concluziile domnului director au fost: ”Primirea la Colegiul Economic ”Maria Teiuleanu” a fost una de excepţie, atât din partea doamnelor directoare cât și din partea colectivului de profesori. Călătoria mea și-a atins obiectivele. Duc cu mine o amintire agreabilă a acestei țări!”.
Desigur, neobositele mele colege, Lavinia Iancu – coordonator de proiecte Erasmus+, alături de Cristina Grigore, Mariana Sbîrnea – director adjunct al unităţii noastre şi Marinescu Raluca – responsabil de proiecte şi programe educative şcolare şi extraşcolare au făcut ca şi prin această vizită să menţină sustenabilitatea proiectului derulat în perioada 2014-2016. De asemenea, ţin să mulţumesc tuturor colegilor care ni s-au alăturat pentru derularea cu succes a proiectului european.

Director, Prof. Mielcescu Iulia
(Postat octombrie 2017)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top