12Participarea la diverse proiecte europene a promovat ideea că fiecare proiect este o oportunitate de învăţare pentru cei implicaţi – profesori, elevi, director de şcoală. Fiecare dintre participanţi are de învăţat şi de câştigat în acelaşi timp. Proiectele europene aduc noi cunoştinţe, noi capacităţi, schimb de idei, transfer de practici creative, acces la noi materiale didactice, exersarea şi perfecţionarea limbilor străine în contexte reale.

Deoarece în mod constant instituțiile statului au încurajat şi sprijinit calitatea proiectelor realizate de profesorii din România, echipa managerială din şcoala noastră a câştigat proiecte europene de-a lungul anilor atât destinate elevilor, cât și cadrelor didactice și, foarte important, existenței Colegiului ca imagine de ansamblu.
Rezultatele obţinute ne fac să fim mândri şi să formulăm aprecieri despre beneficiile înregistrate la nivelul instituţiei. Existând, datorită programelor europene, o iniţiativă relevantă pentru nevoile profesorilor şi elevilor, primită cu interes şi integrată în mod natural în practica şcolară, proiectul nostru strategic a influenţat pozitiv toate componentele instituţiei noastre.
Colegiul Tehnic “Armand Călinescu”, pentru al patrulea an, câștigă Gala EduManager, desfășurată la București pe 21 noiembrie 2018. Ediția a șasea a Galei și ediția a-XI-a a Seminarului “Management Modern în Educație”, regăsește colegiul nostru cu proiectul ”Trecut, prezent și viitor în dezvoltarea Colegiului Tehnic ”Armand Călinescu” la categoria “Derularea de proiecte finanțate prin fonduri europene”.
“Management Modern în Educație” este o platformă de comunicare directă și de dezbateri cu specialiștii și liderii din educație, dezvoltată de oameni și companii din anul 2007. În cadrul acestei platforme, s-au organizat începând din anul 2013, Gala EduManager.ro, evenimentul în cadrul căruia se identifică și promovează Excelența în educație, cele mai bune proiecte ale organizațiilor din învățământul universitar și cel preuniversitar, rezultatele deosebite ale liderilor din domeniu și inițiativele inovative din acest domeniu.
Cele mai valoroase proiecte înscrise la fiecare categorie au fost premiate în cadrul Galei EduManager.ro 2018, în urma analizei efectuate de un juriu alcătuit din personalități reprezentative. Jurizarea a fost realizată de comisii de specialitate, cu competențe pentru categoriile pe care le evaluează, alături de editorii portalului Edumanager.ro.

Director prof. Procopiu Bianca
Dir. Adj. Prof. Grosaru Andreea