armand calinescu bunPotrivit Ordinului de ministru nr. 3220/2018, cursurile anului şcolar 2018-2019 au început luni, 10 septembrie și însumează 168 de zile lucrătoare (34 de săptămâni). Structura anului școlar cuprinde semestrul I (10 septembrie 2018 - 1 februarie 2019) şi semestrul al II-lea (11 februarie 2019 - 14 iunie 2019).

Programul național "Școala altfel", cu o durată de cinci zile consecutive lucrătoare în timpul anului școlar, poate fi derulat în perioada 1 octombrie 2018 – 31 mai 2019 pe baza unei planificări ce rămâne la decizia școlilor. Cadrele didactice de la Colegiul Tehnic “ARMAND CĂLINESCU” Pitești au ales să desfășoare acest program de activități educative extrașcolare variate în intervalul 15.04.2019-19.04.2019.
Unitățile de învățământ și inspectoratele școlare vor marca prin manifestări specifice ziua de 5 octombrie – Ziua internațională a educației și ziua de 5 iunie – Ziua învățătorului, în măsura în care, prin contractul colectiv de muncă aplicabil, nu sunt instituite ca zile nelucrătoare.
Pentru că a dorit să marcheze deschiderea anului școlar 2018-2019, dna director PROCOPIU BIANCA a adresat invitație Primăriei Pitești, Inspectoratului Școlar Argeș, Jandarmeriei Române și Inspectoratului Județean de Poliție.
Astfel ziua de 10 septembrie 2018 a fost sărbătorită de elevii Colegiului Tehnic “ARMAND CĂLINESCU” Pitești, reprezentanții instituțiilor de renume din județ și cadrele didactice.
Prima săptămână de școală vine în întâmpinarea pericolelor la care sunt expuși adolescenții. Jandarmii argeșeni împreună cu reprezentanți din cadrul Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane Argeș au desfășurat o serie de activități  la Colegiul Tehnic ”Armand Călinescu” la care au luat parte, la început de an școlar, părinții elevilor și cadrele didactice. Acțiunea este una premergătoare unui șir de întâlniri cu elevii pentru a-i preveni despre manifestările antisociale și/sau unele comportamente de natură a-i transforma în autori respectiv victime ale acestor fapte.

Dir. prof. drd. Procopiu Bianca
Dir. adj. prof. Grosaru Andreea
Prof. Gugiu Cornel
Colegiul Tehnic “Armand Călinescu” Pitești
(Postat septembrie 2018)

Scoli mediul rural

Scoli mediul urban

PUBLICITATE

Go to top