63În intervalul 23-27 martie 2015, Colegiul Național ”Alexandru Odobescu” din Pitești este gazda proiectului multinațional Comenius, ce are ca scop învățarea pe tot parcursul vieții (Lifelong Learning Programme). În cadrul acestui proiect participă cinci țări: Suedia, Anglia, Islanda, Grecia și România. Tema acestui proiect, ”Turning points in teaching maths and science”, are ca scop împărtășirea experienței fiecărei țări, prin noi abordări de predare, în domeniul matematicii și științelor, dar și în cea a tehnologiilor și pedagogiilor ”in door” și ”outdoor”.
Prima vizită din cadrul proiectului s-a desfășurat în Grecia, urmată de Suedia, Islanda și România. S-au desfășurat activități interesante din punctul de vedere al aplicabilității în timpul orelor de curs, au fost susținute lecții de matematică, biologie, informatică (ICT) de către profesorii români, dar și străini. Relațiile dintre profesori și elevi au fost apreciate pozitiv, iar activitatea a fost interesantă.
64Proiectul reprezintă un adevărat punct de cotitură sub multe aspecte. S-au demonstrat diferite procedee și tehnici de învățare, multe lucruri cu care fiecare țară se întoarce acasă.
Proiectul va culmina cu vizita în Anglia, ce va avea loc anul acesta în luna iunie.

The National College „Alexandru Odobescu’’ Piteşti is the host of a multinational project Comenius, wich is about a Lifelong Learning Programme, during the 23rd and the 27th of March, this year. This project’s theme is ,,Turning points in teaching Maths and Science”, turns out there showed  up five countries, including England and Romania. This project is about sharing the teaching experience, in Maths and Science, but also in  „indoor” and „outdoor” methods. The first visit of the project was held in Greece, followed by Sweden, Iceland and Romania. The Biology, Maths and Computer Science lessons were held by Romanian but also by foreigners teachers. It was really interesting, and the teachers and students really appreciated.
65For us, that project is a switchimg point, it definetly means a lot… All the teachers had a lot of stuff to learn from each other, bringing home so many new things. The project will end in England, and the visit is going to take place this year in June.
„We are very excited that we share our experience with so many great teachers from so many contries … We are glad that they are our guests and that our students made such a great figure. Thank you all!” –says the headmaster of the ,,Alexandru Odobescu College”.
(Postat martie 2015)